Na to mu bude stačit 15 až 20 pracovníků. Vyplývá to z návrhu na změnu reorganizačního plánu, který v minulém měsíci předložilo vedení společnosti Městskému soudu v Praze. Před deseti lety ještě výroba maloprůměrových pletacích strojů zaměstnávala kolem 600 lidí.


Podle údajů třebíčského úřadu práce nahlásila firma v polovině tohoto roku 92 zaměstnanců, pak oznámila hromadné propuštění 53 pracovníků ke konci září. Počty nezaměstnaných na Třebíčsku se kvůli tomu počátkem tohoto měsíce podstatněji nezvýšily, uvedl ředitel úřadu Vojtěch Vymětal. Podle něj je ale škoda, že se ztrácí tradiční zaměstnavatel. „Ve své době zaměstnával stovky lidí a myslím si, že byl významným hráčem i na světovém trhu ve svém oboru,“ poznamenal.


Třebíčsko má dlouhodobě na Vysočině nejvyšší nezaměstnanost. Na konci září v tomto okrese hledalo práci kolem 6 500 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 10,9 procenta.


Uniplet se před dvěma lety dostal do insolvenčního řízení kvůli zadlužení. Podle údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku tehdy zaměstnával přes 200 lidí.


Potíže od 90. let


Reorganizační plán počítal s prodejem velké části majetku a se snížením počtu pracovníků na 65. Nadále se mělo vyrábět nejméně deset pletacích strojů měsíčně. Jejich odbyt se prý ale propadl kvůli hospodářské krizi. V novém plánu se s výrobou těchto strojů už počítá jen ve výjimečně výhodných případech. Změnu reorganizačního plánu projedná soud koncem roku.


Potíže se v Unipletu začaly objevovat už v 90. letech. Podle údajů ČTK to tehdejší vedení přičítalo hlavně úbytku textilních podniků doma i v zahraničí a slábnoucímu dolaru, protože značná část produkce mířila do USA.


Většinovým vlastníkem závodu byla od roku 1998 skupina Trustfin. Později zadluženou skupinu převzala Česká konsolidační agentura, která ji v roce 2004 prodala americké společnosti Monarch Machinery. Ještě před několika lety plánoval Uniplet stavbu nového závodu se 300 pracovních míst.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)