„Slovensko je dlouhodobě největší trh pro naše kotle na biomasu, které vyrábíme, a tato akvizice pomůže jejich dalšímu odbytu," sdělil majitel TTS Richard Horký. Hodnotu transakce nezveřejnil.

TTS na Slovensku 11 let prodává průmyslové kotle na biomasu, tedy na vytápění dřevem a slámou, které vyrábí ve svém třebíčském závodě.

Národná energetická, a.s., je mateřskou společností deseti městských tepláren provozujících zdroje na biomasu. Jde o teplárny ve městech Kysucké Nové Město, Trebišov, Velký Krtíš, Revúca, Medzilaborce, Hnúšťa, Tlmače, Žarnovica, Poltár a Hriňová. Tyto teplárny už většinou provozují kotle pocházející z Třebíče. „Jsou to takové naše ukázkové projekty," uvedl Horký.

Vyjmenované slovenské teplárny podle Horkého dodávají teplo do 16 tisíc bytů, a také do dalších budov. Ročně vyprodukují v součtu zhruba 580 tisíc gigajoulů (GJ) tepla a vykazují obrat kolem 20 milionů eur (asi 540 milionů korun). „Národná energetická představuje největší slovenskou síť tepláren na biomasu a patří tam mezi pět největších výrobců tepla," uvedl Horký.

Skupina firem TTS se řadí mezi nejvýznamnější evropské výrobce průmyslových kotlů na biomasu. V Třebíči provozuje teplárenskou soustavu, která využívá biomasu více než z 90 procent. Firma ročně prodává zhruba 320 tisíc GJ tepla a zajišťuje vytápění přibližně deseti tisíc bytů a dalších komerčních a komunálních budov. Skupina TTS zaměstnává v ČR 130 lidí a vykazuje roční obrat na úrovni 450 milionů korun. Prodej tepla se na něm podílí 28 procenty.