Výroba nábytku ale v Třebíči neskončí úplně. „Propustíme okolo 80 lidí, ale ve výrobě budeme mít i nadále zaměstnance. Nábytek půjde na export, především budeme dodávat pro naše zahraniční zákazníky, například do Německa,“ řekl ředitel třebíčského závodu Jitona Miroslav Vrba.

Útlum nastane na podzim. „Pracovní úřad jsme informovali, že budeme propouštět. Se zaměstnanci jsme ukončili pracovní poměr k 31. 10. 2019 a dostanou tříměsíční odstupné. Zároveň jsme aktivně zahájili program, kde prezentujeme volná pracovní místa a pomáháme jim najít novou práci,“ vysvětlil Vrba.

V programu jsou zapojeny firmy z okolí a postupně se připojují další. „Oslovili jsme firmy, které vyrábí v podobném sektoru, jako náš závod. Poté co se úpadkem výroby zabývala média, začaly se nám samy hlásit i další firmy, které by o naše zaměstnance měly zájem. Jde například o firmu Gumotex Automovtive Třebíč, která sídlí ve stejném areálu jako Jitona,“ komentoval Vrba.

Pomoci se snaží i úřad práce

Propuštěným se snaží pomoci najít co nejrychleji uplatnění i úřad práce. „Jakmile Úřad práce ČR obdrží informaci o hromadném propouštění, je připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde. V rámci mobilních poradenských středisek, která založí buď přímo v daném podniku, nebo na určeném kontaktním pracovišti příslušné krajské pobočky ÚP ČR, poradí jeho zaměstnanci lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst a pomohou jim například také s výběrem rekvalifikace či jim podají informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání,“ řekla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Ke konci června 2019 evidoval ÚP ČR v okrese Třebíč 2173 uchazečů o zaměstnání, podíl nezaměstnaných činil 2,7 procenta. „Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR v tomto regionu celkem 1881 volných míst (v rámci celého Kraje Vysočina 11 287).Zájem měli zejména o tyto profese: řemeslníci a pracovníci na stavbách, kovodělníci, strojírenští dělníci, obsluha strojů a zařízení, řidiči a pracovníci v gastronomii. V některých odvětvích je nedostatek nabídky pracovní síly už i z řad uchazečů o zaměstnání,“ doplnila Beránková.

Třebíčská pobočka Jitony vyrábí především dřevěný nábytek z masivu, dýhované laťovky a jejich kombinace. Je zde soustředěna výroba masivních a částečně masivních ložnic, obývacích pokojů a jídelen.