Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíč chce schodek 125 milionů

Třebíčsko - V Náměšti a Budějovicích volili nejvyšší opatrnost při vytváření rozpočtů měst pro příští rok, výdaje a příjmy mají v rovnováze a neplánují žádné velké investice. Je krize, města se tomu přizpůsobila.

14.12.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

To v Třebíči se chtějí ubírat opačnou cestou. V době očekávaných nižších příjmů vypracovala radnice návrh rozpočtu pro rok 2012 s obrovským schodkem dosahujícím 125 milionů korun. Přitom celkový objem rozpočtu činí 645 milionů korun.

„V současné době se považujeme za dobře hospodařící město, což nám potvrdilo i ratingové hodnocení. Finančně je město dobře zabezpečeno,” tlumočil mluvčí Ivan Přibík reakci vedení Třebíče na dotaz Deníku, zda v období očekávaných problémů českého hospodářství nemají radní strach z takového kroku. Rozpočet ještě čeká na schválení zastupitelstvem 26. ledna.

Mezi největšími investičními akcemi v Třebíči budou v roce 2012 dostavba plaveckého areálu Laguna za 28 milionů, regenerace sídliště Horka Domky za 20 milionů, rekonstrukce severního zámeckého křídla stavební část za 19 milionů a rekonstrukce severního zámeckého křídla expozice za 8 milionů korun.

„Schodek 125 milionů je docela hodně a plánované investice jsou s velmi dlouhou dobou návratnosti. Přitom příští rok se dá očekávat zpomalení ekonomiky, ne-li recese. Daňové příjmy, které město získává při spoluúčasti ať už na DPH, nebo především na dani z příjmu fyzických a právnických osob, můžou být ještě horší, než se očekává v tuto chvíli. Město by mělo být už v předstihu na takovouto variantu připravené,” míní analytik ČSOB Petr Dufek. V tuto dobu doporučuje jakékoliv rozpočty konstruovat opatrně. Nehrnout se prudce do zadlužování.

„Díky zapojení úvěru do rozpočtu města nebude nutné drasticky šetřit. Kdyby se situace vyvíjela v průběhu roku nepříznivě, sáhli bychom opět ke škrtání jak v provozu, tak v investicích. Dělali jsme to už takto v letošním roce,” doplnil Ivan Přibík.

V Moravských Budějovicích naopak nemají odvahu v této době nějak výrazně investovat. Drží se „při zemi” a vyrovnaného rozpočtu, budou hospodařit s 97,6 miliony korun, rozpočet na rok 2012 už zastupitelé schválili minulý týden.

Na investice nepůjde nic

„Na nové investice nepůjde nic, jen na to, co je rozestavěné, třeba 1,4 milionu korun na inženýrské sítě v Mexiku. Jinak máme vytvořenou stavební rezervu čtyři miliony a rozpočtovými úpravami v průběhu roku budeme řešit to, co bude aktuální. A dáme další splátku na již zrekonstruovanou kuchyň ZŠ Havlíčkova,” sdělil vedoucí odboru investic na budějovické radnici Josef Macháček.

„Snad jen máme odložených 1,6 milionu na obnovu zámku, ale tyhle peníze využijeme pouze ve chvíli, pokud získáme dotace z ministerstva kultury. Jinak poputují do stavební rezervy,” upřesnil Macháček.

Zastupitelé v Náměšti nad Oslavou mají schvalování rozpočtu pro rok 2012 na programu na dnešní schůzi, která na radnici začíná ve 13 hodin. Návrh je vyrovnaný, počítá s 88 miliony korun.

„Je to o pět milionů korun méně než letos. Důvodem jsou hlavně propady v příjmech z rozpočtového určení daní. Z rozpočtu nebude město schopné pokrýt žádné větší investiční akce, musí totiž splácet úvěry ve výši kolem 100 milionů korun z minulých let. Těmi radnice z větší části uhradila přestavbu zimního stadionu, výstavbu inženýrských sítí pro rodinné domy a vznik dětského hřiště,” vysvětlil starosta Náměště Vladimír Měrka.

Autor: Hana Jakubcová

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení