„Máme všechno vyprahlé, a už musíme ovce krmit," hlásí zootechnik Jaroslav Kruba ze ZVOZD Opatov. A podobně mluví také chovatelé z dalších míst regionu. „Je to problém, musíme ovce přikrmovat. Máme naštěstí jednu pastvu, kde je stín, a tam tráva ještě trochu roste. Ale jinak je to letos katastrofa," řekla Veronika Koudelková z Romanovky Vranín, která má pastviny severně od Třebíče, u Valdíkova.

S manželem chovají plemeno romanovských ovcí, které pochází z Podkarpatské Rusi. A horké počasí si ovce rozhodně neužívají. „Většinou jsou někde ve stínu a jsou rády, že leží. V tomhle vedru samozřejmě musí hodně pít, takže máme velkou spotřebu vody. V těchto vedrech se pasou ráno nebo navečer, když začíná být chládek," popsala chovatelka Koudelková.

Potíže se suchem zažívají také na kozí farmě Dvůr Ratibořice. „U nás dostávají zvířata nažrat ve stájích. Máme však i výběhy, kde mají možnost se pást a doplnit si krmení. Ale ty jsou úplně zprahlé, takže si tam nemohou nic zeleného sežrat. Zajišťujeme jim, aby měly dostatek vody, a mají pouze suché krmení," sdělil majitel farmy Pavel Dobrovolný.

Loňské seno

Všichni se shodují, že letošní sucho je výjimečné. „Mně už je hodně let, ale takové sucho nepamatuji. Tady u Opatova v nadmořské výšce 600 až 650 metrů nad mořem míváme nyní 27 stupňů o desíti hodinách, dříve to bylo maximálně devatenáct. A to už jsme říkávali, že je teplo," vzpomínal Kruba.

Zatímco v minulých letech bylo trávy až přebytek, letos nestačí. „Máme tři pastvy, které průběžně střídáme. V minulých letech se nám stávalo, že jsme to ani nestihli vypásat. Museli jsme se rychle na pastvách točit. Letos je první rok, kdy je nedostatek. V minulých letech jsme na některých pastvách dělali i seno, protože bylo hodně trávy, ale letos vůbec," popsala Veronika Koudelková.

Právě seno z loňského roku pomáhá přikrmovat zvířata v tom letošním. „Loni byl dobrý rok, až jsme měli přebytek senáží. Letos je to však úplně nadoraz. Kdybychom měli žít z toho, co jsme sklidili letos, tak by to bylo zoufalé," řekl Dobrovolný. Chovatelé tak vyhlíží déšť stejně nedočkavě jako ostatní zemědělci a zahrádkáři. „U nás předevčírem napršel milimetr. Tyhle malé deště, když přijdou, tak se hned odpaří," dodal Dobrovolný z ratibořické farmy. Déšť má přijít na konci týdne.