Cílem projektu nazvaného Postav si svoje auto je přilákat na technicky zaměřené střední školy nové studenty, skládací sporťáky dostane pět škol na celé Vysočině. Studenti zapojených technických center tak možná už letos na podzim sestaví stroj, který si v ničem nezadá s běžnými vozy. „Poté, co studenti auto postaví a projde důkladnou technickou prohlídkou, získá vůz registrační značku, technický průkaz a může do běžného městského provozu," řekla Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.
V Třebíči dostanou dárek na čtyřech kolech studenti tamní průmyslovky. Škola sice přímo v názvu zaměření na automobily nemá, podle ředitele Zdeňka Borůvky se jim ale věnuje intenzivně. „Máme maturitní obor autotronik a učeb-ní obory autoelektrikář, automechanik, karosář nebo opravář zemědělských strojů. Myslím, že k autům máme hodně blízko," řekl ředitel.
Na třebíčské průmyslové škole by se skládacímu autu mělo věnovat co nejvíce studentů. „Oborově nejblíže k tomu mají automechanici, kteří budou tvořit základ týmu okolo Kaipanu. Pokud to ale bude možné, chtěl bych, aby se do jeho skládání zapojilo co nejvíce studentů z různých oborů. Prostě tak, aby to nesloužilo jenom pro úzkou skupinu studentů," podotkl Borůvka.
Kaipan funguje jako stavebnice, po smontování půjde vůz zase rozložit a tak pořád dokola. Tuto možnost na průmyslovce zřejmě využijí. „Nepředpokládám, že by vůz byl neustále smontovaný. To by ani nemělo efekt, který od toho očekávám," konstatoval Borůvka s tím, že pokud bude Kaipan složený, bude sloužit jako propagace školy například na Didactě či při dni otevřených dveří na škole.
Peníze seženeme
Cílem celého projektu je na technické školy nalákat nové studenty. „Když takové auto uvidí žáci základní školy a zji-stí, že si ho na střední škole mohou postavit a projet se s ním, myslím, že to pro ně bude hodně atraktivní," uvedla Jana Fialová. Kraj Vysočina podpoří projekt částkou 1,2 milionu korun. Ředitelé každé z pěti zúčastněných škol pak musejí dalšího čtvrt milionu sehnat od sponzorů.
„Věřím, že se nám to povede. Máme přes 50 firem, se kterými spolupracujeme, takže si myslím, že to po menších částech dáme dohromady," zmínil Borůvka. Samotná stavebnice bez motoru vyjde na 230 tisíc korun a kraj nyní jedná s mladoboleslavskou Škodovkou o zakoupení motorů a převodovek.
Další podobný projekt Kraje Vysočina na zatraktivnění technických škol pro studenty na Vysočině se jmenuje Postav si svůj dům. Jako první se do něj aktivně zapojil Havlíčkův Brod a studenti tamní stavební školy, v budoucnu se mají přidat stavební školy také v Třebíči a v Jihlavě.