Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové jednali v Praze o levnější vodě pro Třebíčsko

Třebíčsko - Cena vody pro letošní rok opět vzrostla, hodnota každého kubíku se na vodném a stočném vyšplhala už nad 85 korun. Lidé šetří doslova, jak jen mohou. „Sleduji i kohoutky, jestli neprokapávají," upozornil Ladislav Vala z třebíčské lokality Ptáčovský žleb.

6.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Dalšímu zvyšování cen nerozumí řada starostů. Jejich delegace se proto v pondělí vydala do sídla Ministerstva životního prostředí. Setkala se s náměstkem ministra Janem Křížem a představiteli Státního fondu životního prostředí. „Se schůzkou jsem maximálně spokojen. Strávili jsme tam hodinu a půl, a už to považuji za velmi vstřícný přístup. Z Prahy se mi jelo dobře," pochvaloval si starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. „Vyslechnuty byly všechny naše argumenty a řešení, kterými chceme zabránit dalšímu zdražování. Předložili jsme podklady od novinových článků přes různé statistiky," vylíčil Bařinka.

Společně se starostou Jaroměřic Jaroslavem Soukupem a hrotovickým místostarostou Vladimírem Mlynářem poukázali na to, že spotřeba vody na Třebíčsku dlouhodobě klesá. Zatímco před deseti lety využil každý člověk denně sto litrů vody, loni to nebylo už ani sedmdesát. „Pokud by se dál zdražovalo, bude tato tendence pokračovat," mínil Vlastimil Bařinka.

Zástupci ministerstva a fondu životního prostředí byli podle něj nemile překvapeni. „Vůbec netušili, že u nás taková situace panuje," poznamenal budějovický starosta.

Kromě klesající spotřeby vody upozornila delegace i na těžkosti, které rostoucí cena vody přináší nejen lidem, ale také samotnému svazku obcí. „Někteří starostové z něj vystoupili, vybudovali si obecní vrty, jinde si zase místní hloubí vlastní studny. Odnesou to lidé z paneláků, tedy ti, kteří na vlastní zdroje vody nedosáhnou," zdůraznil Bařinka.

Na schůzce se obě strany dohodly na společném postupu. „Vodárenská společnost poskytne konkrétní údaje a další podklady, Ministerstvo životního prostředí a Státního fond životního prostředí poté prověří soulad s požadavky Operačního programu životního prostředí na cenotvorbu," popsala mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Jak to ale bude s cenou vody v dalších letech, to nechtěla ani naznačit. „Závěry tohoto jednání předjímat nelze. Nejprve musí dojít k detailnímu prověření podkladů, které by dle dohody měla vodárenská společnost předložit," podotkla Pospíšilová.

Moravskobudějovický starosta vidí další vývoj optimisticky, podle místostarosty Hrotovic Vladimíra Mlynáře by se cena vody neměla pro příští rok zvyšovat vůbec nebo pouze minimálně. Dosavadní jednání s ministerstvem si pochvaloval. „Z jejich strany to bylo velmi dobře personálně zajištěné, byli tam lidé, kteří s tím opravdu mají co do činění. Byla to důležitá schůzka, ale jsme teprve na začátku," řekl hrotovický místostarosta.

Další kolečko jednání by se mělo uskutečnit během dvou nebo tří týdnů. Nejméně do té doby se bude hledat nejschůdnější cesta, jak cenu dále nezvyšovat.

Ta roste kvůli dotacím z Evropské unie dvouprocentním tempem oproti inflaci. Pokud by se tyto peníze našly, mohlo by to dalšímu zvyšování cen zabránit. „Tahle úvaha se ale samozřejmě musí ekonomicky prokázat a přitom je potřeba zachovat alespoň stávající spotřebu vody. Pokud by se to nepodařilo, budě nějaké hledání třeba nadbytečných provozních nákladů postrádat smysl," zamýšlel se Vladimír Mlynář.

Nejoptimističtější byl po jednání na Ministerstvu životního prostředí poslanec Josef Zahradníček. Podle něj se o celou záležitost zajímají i jeho kolegové ze Sněmovny. „Na schůzce jsem byl jako zástupce poslaneckého výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Na jeho nejbližším jednání o tom budu podávat zprávu," podotkl.

Podle něj by se cena vody od příštího roku neměla nejen zvyšovat, ale dokonce by mohla i klesnout. „Dá se to předpokládat," reagoval Josef Zahradníček. „Hlavně jsem rád, že ministerstvo je tady pro lidi, ne lidi pro ministerstvo, a že chce o tomto problému nadále jednat," poznamenal.

Autor: Kamil Černý

6.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení