Dalšímu zvyšování cen nerozumí řada starostů. Jejich delegace se proto v pondělí vydala do sídla Ministerstva životního prostředí. Setkala se s náměstkem ministra Janem Křížem a představiteli Státního fondu životního prostředí. „Se schůzkou jsem maximálně spokojen. Strávili jsme tam hodinu a půl, a už to považuji za velmi vstřícný přístup. Z Prahy se mi jelo dobře," pochvaloval si starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. „Vyslechnuty byly všechny naše argumenty a řešení, kterými chceme zabránit dalšímu zdražování. Předložili jsme podklady od novinových článků přes různé statistiky," vylíčil Bařinka.

Společně se starostou Jaroměřic Jaroslavem Soukupem a hrotovickým místostarostou Vladimírem Mlynářem poukázali na to, že spotřeba vody na Třebíčsku dlouhodobě klesá. Zatímco před deseti lety využil každý člověk denně sto litrů vody, loni to nebylo už ani sedmdesát. „Pokud by se dál zdražovalo, bude tato tendence pokračovat," mínil Vlastimil Bařinka.

Zástupci ministerstva a fondu životního prostředí byli podle něj nemile překvapeni. „Vůbec netušili, že u nás taková situace panuje," poznamenal budějovický starosta.

Kromě klesající spotřeby vody upozornila delegace i na těžkosti, které rostoucí cena vody přináší nejen lidem, ale také samotnému svazku obcí. „Někteří starostové z něj vystoupili, vybudovali si obecní vrty, jinde si zase místní hloubí vlastní studny. Odnesou to lidé z paneláků, tedy ti, kteří na vlastní zdroje vody nedosáhnou," zdůraznil Bařinka.

Na schůzce se obě strany dohodly na společném postupu. „Vodárenská společnost poskytne konkrétní údaje a další podklady, Ministerstvo životního prostředí a Státního fond životního prostředí poté prověří soulad s požadavky Operačního programu životního prostředí na cenotvorbu," popsala mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Jak to ale bude s cenou vody v dalších letech, to nechtěla ani naznačit. „Závěry tohoto jednání předjímat nelze. Nejprve musí dojít k detailnímu prověření podkladů, které by dle dohody měla vodárenská společnost předložit," podotkla Pospíšilová.

Moravskobudějovický starosta vidí další vývoj optimisticky, podle místostarosty Hrotovic Vladimíra Mlynáře by se cena vody neměla pro příští rok zvyšovat vůbec nebo pouze minimálně. Dosavadní jednání s ministerstvem si pochvaloval. „Z jejich strany to bylo velmi dobře personálně zajištěné, byli tam lidé, kteří s tím opravdu mají co do činění. Byla to důležitá schůzka, ale jsme teprve na začátku," řekl hrotovický místostarosta.

Další kolečko jednání by se mělo uskutečnit během dvou nebo tří týdnů. Nejméně do té doby se bude hledat nejschůdnější cesta, jak cenu dále nezvyšovat.

Ta roste kvůli dotacím z Evropské unie dvouprocentním tempem oproti inflaci. Pokud by se tyto peníze našly, mohlo by to dalšímu zvyšování cen zabránit. „Tahle úvaha se ale samozřejmě musí ekonomicky prokázat a přitom je potřeba zachovat alespoň stávající spotřebu vody. Pokud by se to nepodařilo, budě nějaké hledání třeba nadbytečných provozních nákladů postrádat smysl," zamýšlel se Vladimír Mlynář.

Nejoptimističtější byl po jednání na Ministerstvu životního prostředí poslanec Josef Zahradníček. Podle něj se o celou záležitost zajímají i jeho kolegové ze Sněmovny. „Na schůzce jsem byl jako zástupce poslaneckého výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Na jeho nejbližším jednání o tom budu podávat zprávu," podotkl.

Podle něj by se cena vody od příštího roku neměla nejen zvyšovat, ale dokonce by mohla i klesnout. „Dá se to předpokládat," reagoval Josef Zahradníček. „Hlavně jsem rád, že ministerstvo je tady pro lidi, ne lidi pro ministerstvo, a že chce o tomto problému nadále jednat," poznamenal.