VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolupráce státu a obcí má lidem přinést nová místa

Třebíčsko - Hranice nezaměstnanosti se na Třebíčsku přiblížila k deseti procentům, v lednu v okrese nemělo práci hned 7 604 lidí. Nelichotivé číslo by nyní o trochu mohl snížit nový projekt úřadu práce a obcí. Podle něj by obě strany měly ještě úžeji spolupracovat a podílet se na vytváření nových pracovních míst pro uchazeče o zaměstnání, evidované na úřadu práce.

17.2.2015
SDÍLEJ:

Úřad práceFoto: DENÍK/ Eva Uvírová

Memorandum o vzájemné spolupráci podepsali zástupci Úřadu práce a Svazu měst a obcí, pomáhat má především těm lidem, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost. „Spolupráce vytvoří nové možnosti pro mnoho lidí, kteří se dostali do těžké životní situace a nemohou si najít dlouhodobě zaměstnání. Nabídnutá práce pro obec jim pomůže opět získat pracovní návyky a vrátit je do normálního života," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Jednou z cest, jak podpořit zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů, je využití institutu veřejně prospěšných prací. „Veřejně prospěšné práce patří mezi ty nejvíce využívané především ze strany měst a obcí. Jsou určené pro pracovní uplatnění uchazečů o zaměstnání především v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací, dávají ale šanci na uplatnění i v jiných činnostech ve veřejném zájmu, jako jsou školství, kultura, sport i sociální oblast," doplnil Jan Marek ze Svazu měst a obcí.

Veřejně prospěšné práce si obce chválí

Řada měst a obcí na Třebíčsku veřejně prospěšné práce již využívá a starostové si je nemohou vynachválit. Stařečský starosta Čestmír Linhart dává práci většinou starším lidem, zhruba od pětapadesáti let do důchodu. „Takové lidi tu máme několik let a jsem s nimi hodně spokojený. Mají pracovní návyky, což je pro nás důležité. V tomhle věku se shání práce obtížně, lidé jsou tak často za možnost pracovat pro obec vděční," řekl.

Avizovanou bližší spolupráci Úřadu práce a obcí Linhart vítá. „Oficiálně nám sice zatím nikdo nic neřekl, ale pokud se Svaz takto angažoval, určitě to kvituji," podotkl starosta s tím, že podle něj už nyní spolupráce funguje dobře.

Jednu věc na zlepšení by však stařečský starosta uvítal. „ÚP nám nesmí vydat seznam lidí, kteří jsou z naší obce a nemají práci. Já jejich údaje samozřejmě nikde vytrubovat do světa nebudu, ale ulehčilo by nám to práci. Naše občany bez práce bychom mohli oslovit sami," přemítal Linhart.

Podle Jarmily Klejzarové z jihlavského ÚP to však není možné. „Vím, že by to starostům mohlo pomoci, ale narážíme na ochranu osobních údajů. Musíme respektovat naše zákony, mnozí lidé navíc nechtějí, aby se někdo dozvěděl, že jsou třeba i jen krátkodobě bez práce," podotkla Klejzarová. Podepsání memoranda o spolupráci i ona kvituje. „Je po volbách a řada nových starostů ještě tuto problematiku nemusí mít úplně zvládnutou. Je potřeba obce oslovit a možnost VPP jim nabídnout. Zkrátka je sem tam dobré se ozvat," dodala.

Nový v úřadě je například starosta Cidliny Libor Veselý. VPP v jeho obci nicméně fungovaly už za minulého vedení a on v nastoleném trendu pokračuje. „S ÚP spolupracujeme a nemůžeme si stěžovat, vše funguje bez problému. Teď máme jednoho člověka, budeme žádat o další dva nebo tři," zmínil.

Využití při úklidu

Institut VPP se hojně využívá také v Třebíči. Zaměstnance tam má na starosti odbor komunálních služeb, týká se to 19 osob. „Pracovníci jsou využíváni hlavně k úklidu města, zimní údržbě některých místních komunikací, provádí natírání plotů či zábradlí, dále provádí drobné opravy mobiliáře a další práce dle potřeb města Třebíče," vyjmenovala mluvčí Irini Martakidisová s tím, že město dostává v současné době od úřadu práce 11 390 Kč na jednoho pracovníka.

Podle Kateřiny Beránkové, mluvčí ÚP, se nedá říct, kolik míst užší spolupráce skutečně vytvoří. „Vše vyplývá z potřeb obcí. Když budou chtít pět lidí na jednu konkrétní práci, úřad práce by jim měl doporučit ty nejvhodnější lidi. Když to zjednoduším: obce znají své občany a úřad práce zase zná daný trh práce," podotkla.

Mzdu na VPP hradí úřad práce, obce zaměstnancům mohou přidat dle svého uvážení. VPP jsou časově omezené, sjednávané na dobu maximálně 12 měsíců. Od letošního ledna ale platí, že se mohou sjednat až na dva roky, s tím, že se tak děje ve výjimečných odůvodněných případech.

V roce 2014 na veřejně prospěšné práce na Třebíčsku hlásilo celkem 456 uchazečů, volných míst bylo 467.

Počet lidí bez práce se v lednu zvedl na celé Vysočině, bez práce je momentálně 26 431 lidí. Nezaměstnanost na Třebíčsku dosahuje 9,9 procenta.

Autor: Tadeáš Mahel

17.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Ilustrační snímek

Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv

Spirituál kvintet měl vánoční koncert v chrámu sv. Markéty

Jaroměřice nad Rokytnou - Adventní a vánoční melodie a písně v podání skupiny Spirituál kvintet zazněly v jaroměřickém chrámu sv. Markéty.

Model Třebíče v roce 1835 město odkoupí

Třebíč – Co se na jaře nepovedlo, podařilo se v prosinci. Když v červnu chtěla firma Kapucín prodat městu za 1,2 milionu korun modely Třebíče z dílny místního modeláře Stanislava Vršky, zastupitelé pro to ruku nezvedli. Na prosincovém zasedání už ale měli většinový názor jiný a koupi svými hlasy podpořili.

Nově budou za psa platit i ti, kdo si nahlásí trvalý pobyt na radnici

Třebíč – Od ledna začne v Třebíči platit nová vyhláška o místním poplatku ze psů. Sazby se nemění, změny oproti minulosti ovšem jsou.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT