Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) v úvodu půlhodinové debaty připomněl, že je to poslední rozpočet přijímaný před novými krajskými volbami. „Jedná se o rozpočet velmi zodpovědný, který zohledňuje přípravu na čerpání evropských peněz," řekl. Díky novele zákona o rozpočtovém určení daní by podle Novotného měla Vysočina příští rok získat navíc nejméně 350 milionů Kč. Hned je neutratí, ale převede je do svého fondu, z něhož financuje dotované projekty.

Rozpočet odmítli podpořit zástupci opozičních lidovců a ODS. Jejich společná výtka se týkala výdajů za tři uvolněné zastupitele z řad KSČM, kteří pobírají plat jako předsedové výborů zastupitelstva a bezpečnostní komise. KSČM za to podporuje menšinovou krajskou vládu ČSSD. „Z rozpočtu jsou placeni lidé, kteří dle mého názoru tu práci, za kterou ten plat pobírají, neodvádí," řekl zastupitel Miloš Vystrčil, bývalý hejtman Vysočiny, který je senátorem za ODS.

Rozpočtové příjmy kraj v příštím roce posílí ze svého fondu, případně kontokorentního úvěru, o 397 milionů Kč, které potřebuje na financování evropských projektů.

Největší výdajovou kapitolou krajského rozpočtu bude tradičně školství, kam půjde podobně jako tento rok 4,3 miliardy Kč. Za dopravu kraj vydá 1,55 miliardy korun, o čtyři procenta více než letos. Na desítky plánovaných oprav a rekonstrukcí silnic a mostů je zatím vyčleněno 308 milionů Kč. „My samozřejmě počítáme s tím, že pokud bude dobré hospodaření za rok 2015, posílíme kapitolu Doprava o dalších 100 milionů korun," uvedl Novotný. Peníze na opravy silnic kraj takto později přidával do rozpočtu v posledních letech pravidelně.

Mezi nejvýznamnější investice, které kraj začne příští rok uskutečňovat, budou patřit stavby v jeho nemocnicích. Oprava interny v Jihlavě bude stát 307 milionů Kč bez DPH a potrvá tři roky. Pavilon chirurgie v Třebíči budou dělníci stavět zhruba dva roky, celkové náklady budou činit 413 milionů Kč bez DPH.

Celkově by mělo z krajského rozpočtu v roce 2016 plynout na opravy a investice ve zdravotnictví 206 milionů Kč. Dalších 262 milionů Kč je vyčleněno na krajské školy, kupříkladu přístavba tělocvičny v Třebíči bude stát 37,5 milionu. Do svých sociálních zařízení kraj investuje 53 milionů Kč. Připravuje i stavbu domova pro seniory v Havlíčkově Brodě, na niž chce získat dotaci. „Rozpočet by to zatížilo částkou kolem 25 milionů Kč, ale celkově je to částka kolem 150 milionů," podotkl Novotný.

Chod krajského úřadu bude příští rok stát 278,8 milionu Kč.