Uvedla to krajská radní pro školství Jana Fialová (ČSSD).

Poslední zásadnější změna v krajském školství se uskutečnila loni, kdy se kvůli trvalému poklesu počtu žáků osmnáct středních škol sloučilo do osmi subjektů.

„Sloučením škol jsme vyladili oborovou nabídku ve větších městech. Menší školy v menších městech mohou mít dílčí problémy, ale po sloučení si mohou vzájemně pomoci," uvedla Fialová. Příkladem je podle ní například Chotěboř nebo Velké Meziříčí, kde by samostatné školy měly značné problémy s financováním.

Slučované školy byly podle Fialové většinou oborově příbuzné. Kvůli nedostatku studentů odešlo loni ze středních škol na Vysočině kolem čtyř desítek pedagogů.

Dílčí změna se stala letos 1. ledna, kdy zřizovatelská funkce ke gymnáziu v Pacově na Pelhřimovsku přešla z kraje na město. Se slučováním středních škol začal v Česku Kraj Vysočina jako jeden z prvních v roce 2004, kdy zřizoval 62 středních škol. V současnosti kraj zřizuje 36 klasických středních škol a šest škol praktických.

Celkem je v tomto školním roce na Vysočině 64 středních škol. Vedle 42 krajských je dvanáct soukromých, čtyři církevní a dvě obecní. Čtyři školy zřizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Denní formu studia poskytuje šest desítek středních škol. V 886 třídách studuje 20 475 žáků, což je přibližně o devět set méně než v předcházejícím školním roce.

Na základních školách na Vysočině plní v tomto školním roce povinnou školní docházku ve všech formách 44 413 žáků, což je o 977 více, než bylo ve školním roce 2013/2014.