Tomu nahrávají i klimatické podmínky, které jsou v provincii Heilongjiang velmi podobné těm v České republice. Stejně jako u nás, i v čínské provincii je jednou z nejčastějších plodin na tamních polích kukuřice. „Čínská strana ji však zpracovává pouze na zrno, slámu z ní nevyužívá, což bychom mohli do budoucna změnit,“ prohlásil Richard Horký.

Právě nevyužitá sláma totiž skýtá ohromný ekonomický potenciál. Po sklizni jí na poli zůstává neuvěřitelných sto milionů tun, které zemědělci bez užitku spálí. Jde nejen o obrovské plýtvání obnovitelným zdrojem, ale také nesmírnou ekologickou zátěž.

Mezinárodní letecké cvičení Ample Strike. Ilustrační foto.
Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

„Celou provincii v té době doslova pokryje černý dým. Situace bývá natolik kritická, že na mezinárodním letišti v Harbinu musí být na několik dní přerušen provoz,“ popsal Richard Horký.
Čínská strana si prý je tohoto dopadu na životní prostředí vědoma, a to nejen co se týče nehospodárného plýtvání s kukuřičnou slámou. Masivně proto odstupuje například od vytápění uhlím ve starých kotlích.

Richard Horký čínským partnerům představil možnost, jak kukuřičnou slámu spalovat ekologicky a ještě z ní mít dostatečný zdroj tepla. Jakožto majitel skupiny firem TTS, která se zabývá vytápěním biomasou v Třebíči a v deseti slovenských městech a která zároveň tyto kotle vyrábí, zástupce provincie zaujal už na červencové konferenci v Praze svými znalostmi tohoto oboru.

„Kotle TTS a naše zkušenosti s biomasou by mohly pomoci řešit problém s kukuřičnou slámou v provincii,“ potvrdil Horký, který v Číně také navštívil výrobu kotlů na pelety z biomasy v Harbinu či agrofarmu na výkrm prasat. „Ta se doposud vytápí uhlím, které se musí nahradit ekologicky čistým vytápěním. Dále jsme viděli sušárnu kukuřice, která je rovněž vytápěná uhlím. I tento provoz chce čínská strana ekologizovat.“

Představitelé provincie Heilongjiang mají zájem i o další investice z Vysočiny. Velkým tématem pro ně je recyklace všech druhů odpadů, tedy plastů, automobilů a elektrospotřebičů, a jejich následné materiálové využití. Vzhledem k masivní zemědělské produkci je také zájem o spolupráci na výrobě zemědělských strojů.

Recyklaci odpadů byla věnována ta část návštěvy, kterou šéf krajské hospodářské komory strávil ve městě Qitaihe. Zde je ve výstavbě vzorový projekt průmyslové zóny na recyklaci veškerých odpadů.

„Čínská strana stojí o technologie a zkušenosti, které máme z České republiky s recyklací odpadů pro další materiálové využití,“ uvedl Richard Horký.

Následovala návštěva města Daqing, kde jsou největší zásoby ropy v Číně. Vedle těžních věží se opět rozkládají kukuřičná pole, kde se pěstuje kukuřice na zrno.

„I zde mají podobný problém se slámou, jaký jsem popsal výše. Zároveň o tuto oblast mají zájem investoři, protože jsou zde budovány průmyslové zóny, které čínská strana nabízí za výhodných podmínek firmám z celého světa,“ popsal situaci v Daqingu předseda komory.

S Číňany se Richard Horký shodl, že zkušenosti, které máme v České republice z vytápění biomasou, lze v Heilongjiangu využít hned několika způsoby. Jedná se zejména o vytápění malých městeček, která však v čínském pohledu mají 10, 20 či 40 tisíc obyvatel. Číňané by dále biomasou rádi vytápěli i agrofarmy na výkrm prasat, kuřat či produkci vajec, a také průmyslové zóny, které nejsou napojené na velké teplárny. Detaily si obě strany upřesní na konferenci, která v Harbinu proběhne v září, přičemž do té doby TTS ve svých kotlech provede spalovací zkoušky kukuřičné slámy.

„Pro firmy z Vysočiny zabývající se výrobou tepla či recyklací odpadů se tak otevírají další možnosti investic. Jak krajská hospodářská komora, tak i její čínský protějšek mají zájem na spolupráci v dalších oblastech. Podrobnosti tak zřejmě přinesou další schůzky mezi představiteli obou hospodářských komor,“ oznámila Petra Valová z Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina.

Policie ČR. Ilustrační foto.
Na křižovatce u Zvěrkovic se stala nehoda

Provincie Heilongjiang je nejvýchodnější a zároveň nejsevernější čínskou oblastí. Nachází se poblíž ruských měst Vladivostok a Chabarovsk a její rozloha je zhruba šestkrát větší než celá Česká republika. Žije tam 38 milionů lidí, přičemž hlavní město Harbin má 10 milionů obyvatel. Ve zmíněném městě Daqing žijí tři miliony lidí, Qitaihe má 620 tisíc obyvatel.