VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Povodí Moravy: Lidé si sucho neuvědomí, dokud jim poteče voda

Brno /ROZHOVOR/ – Vede státní podnik, jehož cíl je, abychom všichni měli vodu. Jan Hodovský stojí v čele Povodí Moravy, které spravuje řeky, přehrady, jezy, hráze a další vodní a protipovodňové stavby nejen v Jihomoravském kraji. Letos podnik slaví půlstoletí od svého založení. „Vzniklo jako reakce na ničivé záplavy na Slovensku. Stát usoudil, že je potřeba mít odborné vodohospodářské instituce, které se postarají o řeky, zdroje vody a protipovodňová opatření," vysvětluje Hodovský.

26.6.2016
SDÍLEJ:

Generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Máte rád vodu?

Mám ji velice rád. Ale vnímám ji také jako živel, který může lidem významně škodit. Ať už je jí moc nebo málo.

Sjíždíte některou z jihomoravských řek?

Ještě na vysoké škole jsem se věnoval kanoistice, dnes už ale spíš jezdím k vodě jako sportovní rybář. Mám velice rád dolní úsek řeky Dyje, ale dlouho už jsem nebyl také v Národním parku Podyjí. U vody nacházím klid a pohodu.

Jan Hodovský
• Narodil se 21. ledna 1972.
• Vystudoval chemii životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
• pracoval v řídících funkcích Zemědělské vodohospodářské správy, byl ředitel Odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí a tajemníkem Ústřední povodňové komise.
• V čele Povodí Moravy je od 20. prosince 2013.
• Mezi jeho záliby patří sportovní rybaření a běh.
• Je ženatý a má dvě děti.

Klidná a pohodová voda ale nebyla zrovna ta, která stála před půlstoletím u vzniku vašeho podniku…

To opravdu ne, byly to ničivé povodně na Slovensku. Také si ale společnost v tehdejší době uvědomila, že je potřeba zabezpečit dodávky pitné vody. Poptávka po ní začala růst.

Začaly se po založení Povodí Moravy hodně stavět hráze a přehrady?

Česká republika má velmi dlouhou vodohospodářskou tradici. Naši předkové vybudovali hodně vodních nádrží, těžíme z toho až do současnosti. Velký stavební boom nastal v šedesátých a sedmdesátých letech. Stavěly se vodárenské nádrže, zásahy do krajiny byly velké. Tehdejší stát chtěl co nejvíc využít úrodnou zemědělskou půdu, proto se upravovala koryta řek a zrychloval se odtok vody z krajiny. Paradoxně je to přesný opak toho, co bychom teď potřebovali. Za toto období nás ekologové hodně kritizují a částečně mají pravdu. Zadání ovšem mělo silně politický podtext té doby. Ale zároveň se také prokázal význam nádrží při tlumení záplav.

Jak by to v České republice vypadalo, kdybychom tyto nádrže neměli?

Bylo by mnohem horší zásobování pitnou vodou, která se přibližně půl na půl bere z podzemních a povrchových vod. O ty povrchové bychom tak přišli, a kdyby přišlo sucho jako loni, tak by bylo potřeba řešit náhradní zásobování vodou, ale zároveň také odstavování průmyslových podniků od dodávek. Absolutní většina lidí ale sucho nevnímá, dokud přijde domů, otočí kohoutkem a voda teče. Oproti tomu velmi silně negativně vnímají povodně. Přitom sucho je horší.

Prší nyní na jižní Moravě dost?

V objemu srážek jsou výkyvy a budou stále vyšší. Problém není množství, ale že krajina nedokáže dostat vodu pod povrch. A když se oteplí, jak se v poslední době děje, a voda se nevsakuje, tak se prostě vypaří. Spadne sice stejně srážek, ale nedokážeme je využít.

Povodí Moravy spravuje řeky, vodní díla a protipovodňová opatření. Má i další úkoly?

Sledujeme také kvalitu vody a znečištění v řekách i nádržích včetně stavu vodních rostlin a živočichů, abychom věděli, jak je na tom vodní ekosystém. Kromě toho se jako podnik vyjadřujeme i ke stavbám, které v našem povodí vznikají. Máme model, který nám řekne, jak dokáží ovlivnit povodňovou situaci.

Měnily se úkoly Povodí Moravy od začátku jeho vzniku?

Největší změna nastala po revoluci. Před rokem 1989 o výstavbě rozhodoval direktivně stát, nově jsme ale museli přijímat i návrhy a připomínky od samospráv a soukromníků, hodně nám narostla administrativa. Také se zvýšil požadavek na sledování kvality vody. Přestože ale dřív ve společnosti panovaly totalitní podmínky, tak naše vodní hospodářství bylo v mnoha ohledech dál než v západní Evropě. Navazujeme na významné tradice, kterých si vážíme.

Které tradice se u nás držely, ale Západu chyběly?

Jde o celý systém vodohospodářského plánování a sledování a řízení vodních děl a jejich soustav. Také kontrola kvality vody a sledování jejího stavu byla na dobré úrovni. To, co u nás fungovalo dobře už před rokem 1989, se v Evropě systémově zavedlo až směrnicí v roce 2001, které jsme se museli podřídit i my po vstupu do Evropské unie. Nešlo ale o velké rozdíly.

Jak ještě ovlivnil vstup do Evropské unie práci podniku?

Dobře jsme navázali přeshraniční spolupráci, našli jsme partnery na rakouské i slovenské straně. Fondy přeshraniční spolupráce podporují zajímavé projekty například na protipovodňová opatření nebo na obnovu původních koryt řek. Zlepšilo se také společné plánování na mezinárodním povodí Dunaje, jehož jsme součástí.

Jak to vypadá s vodou v regionu nyní?

Na některých tocích je vody dost a jsme takřka na dlouhodobých průměrných průtocích, jinde ale třeba i jen na čtvrtině. Za kolísání může nerovnoměrnost srážek. V posledních měsících nikde dlouhodoběji nepršelo, aby se doplnily zásoby vod. To tu schází, a proto jako vodohospodáři mluvíme o tom, že se prodlužuje a stále ještě neskončilo loňské sucho. Například řeka Oslava na Brněnsku je jen na třetině průtoku, ještě horší stav je na levostranných přítocích řeky Moravy.

Generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.Když už jste zmínil Oslavu, musím se zeptat na přehradu. Jak vnímáte protesty místních proti její stavbě?

Lokalita vodní nádrže u Čučic na Oslavě je součást územní rezervy, která vychází z historických plánů. Ty jsou ale zastaralé a my jsme se je loni rozhodli prověřit. To znamená, že zkoumáme, jestli jsou tyto lokality, jako je právě ta u Čučic, chráněné pro stavbu nádrží za současných podmínek, vůbec vhodné. Je potřeba si uvědomit, že v případě Čučic nic neprojektujeme ani nestavíme.

Takže žádná stavba přehrady se ještě nechystá?

Zadali jsme zpracování technicko-ekonomické studie proveditelnosti. Plány, podle kterých se lokalita u Čučic dodnes chrání jako rezerva pro případ, že by bylo potřeba postavit novou nádrž, pochází z roku 1970. Jenže za tu dobu se situace hodně změnila. Aktivita osadníků, umělců a politiků z určité části politického spektra vznikla v době, kdy není dokončená studie proveditelnosti, takže neznáme její výsledky.

Není problém v komunikaci?

Nemáme žádné údaje, ale už se říká, co to celé způsobí a jak je to celé špatně. Jsem otevřený zastánce komunikace. Z těch petičníků a organizátorů akcí se ale na Povodí Moravy nikdo neobrátil, abychom opravdu seriózně prodiskutovali, jaká je situace. Jsme státní podnik a máme odpovědnost vůči společnosti nemůžeme se rozhodovat na základě petice, ať ji podepíše sedm nebo deset tisíc lidí.

Proč se tak dlouho informace neaktualizovaly?

Od roku 1990 se termín přehrada a vodní nádrž stal hanlivým výrazem, dostali jsme se do výrazné defenzivy při řešení zásadních vodohospodářských problémů. Přestože se jasně prokázalo, jak jsou přehrady významné při suchu i povodních. V roce 2006 dokonce vznikla aktivita Stop přehradám. Jenže právě v té době se měly aktualizovat plány hlavních povodí a prověřovat chráněné lokality, jako je ta u Čučic. Až do současnosti se nic nezměnilo. Celou diskuzi otevřelo až loňské sucho. Chlácholení se tím, že najednou by se snad do krajiny začala voda z našeho přání vsakovat, je nesmysl. Podporovat kroky k zadržování vody v krajině musíme dlouhodobě, ale bude trvat i jen dílčí náprava. Musíme mít řešení pro oba extrémy povodeň i extrémní sucho.

Kdy tedy bude studie o Čučicích hotová a co bude pak?

Dostaneme ji na konci července, kdy ji ještě zkontrolujeme. Poté ji předáme ministerstvům zemědělství a životního prostředí, Kraji Vysočina a Jihomoravskému kraji a také s nimi seznámíme obce z okolí Čučic. Když bude zájem, tak můžeme také uspořádat odborný seminář pro zájemce. Musíme znát hydrologickou situaci a případný dopad na životní prostředí, kdybychom se v budoucnu rozhodli stavět. O tom ale může rozhodnout pouze vláda.

Před pár dny jste podepsal memorandum o spolupráci s Brnem o spolupráci na protipovodňových opatřeních. Co ve městě tedy vznikne?

Vznikne víc opatření, která ochrání před velkou vodou Brno a nedaleké Modřice. Rozšíříme a uvolníme řeky Svratku a Svitavu, zvýšíme kapacitu jezů na Svitavě a Svratce a odsadíme liniové hráze obou řek. Součást opatření na Starém Brně budou náplavky, podobné jako v Praze nebo jak jsou plánované také v Olomouci. Po celé délce zdokonalíme propojení s infrastrukturou.

Co byste popřál Povodí Moravy do nejbližších let?

Aby si i naše společnost uvědomila, že voda není samozřejmost a vodní blahobyt, který jsme tu díky našim předkům měli, může skončit. Přál bych si, abychom se přestali chovat laxně a lajdácky. Často se setkávám s tím, že popíšeme problém, který může reálně nastat, a měli bychom ho předběžně řešit. Místo toho ale narážím na názory, že bude lepší vše odložit, až potíže opravdu nastanou. Jenže to v péči o vodu nejde. Nejsme v oblasti informačních technologií, komunálních služeb nebo výroby hraček. Když je hračka ošklivá, můžu předělat výrobní linku a za měsíc vyrobím nové a hezčí kusy. Jenže my neumíme rozhodnout, že má někde víc nebo méně pršet. Voda je nespoutaný přírodní živel, pro člověka nezbytný, bez kterého by život ani neexistoval.

Autor: Michal Rapco

26.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik20 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech TECHNICKÁ KONTROLA A RUČNÍ DOKONČOVÁNÍ STROJÍRENSKÝCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce ve dvousměnném provozu od pondělí do pátku., Náplň práce:, o Obsluha souřadnicového měřícího stroje Mitutoyo, o Mezioperační a výstupní kontrola strojírenských dílů, o Ruční dokončování strojírenských dílů, Požadavky:, o Samostatnost, o Zodpovědnost, o Orientace ve strojírenských výkresech, o Předchozí zkušenost ve strojírenské výrobě na stejné nebo podobné pozici podmínkou.. Pracoviště: Hiatus cz, s.r.o., Petrovická, č.p. 101, 675 21 Okříšky. Informace: Martin Nekuda, +420 724 175 532.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na vrtání SEŘIZOVÁNÍ A OBSLUHA VERTIKÁLNÍHO FRÉZOVACÍHO CENTRA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, " Seřizování a obsluha vertikálního frézovacího centra s řídícím systémem Heidenhain, " Malosériová a kusová výroba přesných strojírenských dílů, Požadavky:, " Předchozí zkušenost ve strojírenské výrobě na stejné nebo podobné pozici podmínkou, " Ochota učit se novým věcem, " Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost. Pracoviště: Hiatus cz, s.r.o., Petrovická, č.p. 101, 675 21 Okříšky. Informace: Martin Nekuda, +420 724 175 532.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič zemního stroje30 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK - BAGRISTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platný strojnický průkaz na pásová rýpadla,, firemní osobní automobil, Místo výkonu práce: okolí Třebíče. Pracoviště: Pavkar s.r.o., Popovická, č.p. 1183, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou. Informace: Pavel Kuba, +420 605 365 934.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech ÚKLIDOVÉ PRÁCE, VÝPOMOC V KUCHYNI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: splehlivost, samostatnost, minutková a hotová jídla, mít chuť se učit novým věcem. Pracoviště: Dajpr s.r.o. - pracoviště penzion grasel, nové syrovice, 675 41 Nové Syrovice. Informace: Jana Šindelářová, +420 775 704 708.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér roku Jiří Kliner a premiérové ocenění trenérka roku obdržela Michaela Křenková.
74

První trenérkou roku se stala Michaela Křenková

Policie. Ilustrační foto.

Šel po kůži, ukradl 13 žíněnek a kusy švédských beden

Dva hokejoví fanoušci se opili tak, že je nevpustili na stadion

Třebíč - Sobotní hokejové utkání mezi Třebíčí a Vsetínem v rámci 52 kola WSM ligy České republiky skončilo předčasně pro dva hostující fanoušky. Byli opilí, policisté je proto ještě před začátkem zápasu nevpustili na třebíčský zimní stadion.

Vlaky na trase z Jihlavy do Brna částečně nahradí autobusy

Náměšťsko – Cestující vlakem po trati 240 Jihlava – Brno musejí počítat s výlukami. Budou ve dnech 26., 27. a 28. února vždy v době od 8.15 do 15.40 hodin. Týká se to úseku Brno hlavní nádraží – Zastávka u Brna.

GDPR: Nutná ochrana dat nebo likvidační strašák?

Vysočina - GDPR je nařízením Evropského parlamentu a Rady EU. Má zlepšit způsoby uchovávání dat a nakládání s nimi. Novinka postihne skutečně každého. Nařízení, které schválila Evropská unie, u nás začne platit 25. května. Správci a zřizovatelé budou muset dokládat, jak svěřená data chrání. Sankce za porušení nařízení mají být likvidační.

Na trati Okříšky - Znojmo bude výluka

Třebíčsko, Znojemsko – Cestující, kteří obvykle jezdívají vlakem z Moravských Budějovic směr Znojmo, se v pondělí 26. února musejí připravit na komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT