„Příští týden se dostaneme na 25 tun sedmidenní produkce, což je optimální vzhledem k tomu, jak jsou rostliny schopny plodit a ještě zůstat v optimální kondici,“ uvedl Leoš Zahrádka, jednatel společnosti Farma Kožichovice, která skleníky o rozloze pěti fotbalových hřišť provozuje.

U Třebíče pěstují v omezené míře i menší cherry rajčátka. A dávají je spolu s odrůdou Brioso do prodejny v areálu podniku. „Týdně se u nás prodá tuna rajčat napřímo. Kupují je lidé z okolí, restaurace, menší obchodníci z regionu,“ zmínil Zahrádka.

Otevřeno mají ve všední dny od 9.00 do 16.00. Kilo rajčat stojí 80 korun, do vlastního obalu 75 korun. Zatím je prodejna v provizorních prostorách skladu, do měsíce vznikne speciální místnost. Brzy chtějí sortiment rozšířit o papriky a okurky, jež dodají další skleníkáři z tuzemského sdružení, které má název Dobré družstvo.

Na větvičce

Rajčata zde produkují na větvičce nebo volně sbírané. Sklízí se trsy na větvičce, jež má šest plus jednu nebo osm plus lednu kuličku. Další kategorie jsou úplně holé volné plody.

Zdejší rajčata jsou bez pesticidů, potvrdily to i kontroly. Škůdcům se předchází biologickou cestou, například prostřednictvím dravého druhu ploštic nebo vosiček.

Kožichovická farma nyní rostlinám přisvěcuje ráno zhruba od čtyř hodin a ještě během dopoledne. Světelný smog je jedna z nejčastějších otázek, kterou zde dostávají. Jak říkají, žádné problémy nezaznamenali. A u toho má zůstat i v zimě, až se bude svítit víc. Protože je uvnitř nainstalované speciální zatemnění. Navíc rostliny potřebují i noční temno pro přirozený biorytmus.

Luční kvítí jako nárazník

Zdejší rajčete roste a plodí 10 měsíců, pak se nahrazuje novou rostlinou. Režim je ve sklenících nastavený na celoroční produkci. Když se v jedné části bude zrovna likvidovat stará sadba, uklízet, dezinfikovat a sázet nová, ve druhé části budou rostliny v období růstu a vysokých výnosů.

V těsném okolí skleníků chystají pásy s lučními květinami, které budou hlavní „nárazníkovou zónou“ pro hmyz z okolí, jenž by se mohl začít zajímat o rostliny uvnitř. Vůně květin ho do značné míry naláká a zastaví. Dále zde vysázeli švestkový sad na volné ploše jako doplněk produkce.

Ilustrační foto
Festiválek Na Chill přibude do kalendáře letních akcí v Třebíči

Areál z kovu a skla má výšku sedm metrů, dlouhý je 380 metrů a široký 100 metrů. Tisíce rostlin rajčat zde pěstují hydroponicky, každá roste ve speciálním balu z kokosového materiálu. Zálivka je k zelenině přivedena po kapkách. Květy opylují čmeláci, kteří žijí uvnitř skleníku. Režim, kdy je vpustí na květy, obsluha řídí prostřednictvím wi-fi. Stejně tak zálivku a hnojení.

V současnosti ve sklenících ve všední dny na jednu směnu pracuje 45 zaměstnanců.