Město na tento účel vyčlenilo celkem 150 tisíc korun pro nově vytvořený program Cestovní ruch v rámci Grantového systému Zdravého města.

„Přistoupili jsme k tomuto kroku po odezvě návštěvníků našich informačních center. Ti často pátrají po službách ve městě na internetu, kde většinou bohužel najdou pouze českou verzi,” nastínil důvody neobvyklého kroku místostarosta Pavel Pacal.

Podle něj by měl tento impuls města podnikatele motivovat, aby turistům umožnili pružnější přístup k informacím o nabízených službách.

Místní firmy a organizace budou moci v termínu od 27. ledna do 17. února požádat radnici o spolufinancování cizojazyčné verze svých stávajících webových stránek, nikoliv však k vytvoření nových stránek. Každý žadatel musí předložit vypracovaný projekt, splňující desítku kriterií. Podmínkou je i to, že se na nákladech cizojazyčné verze bude žadatel z poloviny podílet sám.

Některým by se příspěvek hodil

Město může na jednu žádost, po posouzení komisí, přispět částkou od jednoho tisíce korun do patnácti tisíc korun. „Příspěvek je určen vyloženě na anglickou verzi, případně z něj lze hradit navíc ještě další jazykové mutace,” podotkl Pacal.

„Právě jsme inovovali stránky třebíčské nemocnice. Myslím si, že cizojazyčné verze stránek by se nám zrovna hodily,” reagoval na zprávu města ředitel Nemocnice Třebíč Leoš Dostál.

„Peníze na stránky v cizím jazyce bychom jistě využili. Velký význam pro turisty ale v takové věci nespatřuji. Tady v Třebíči je třeba vytvořit pracovní místa pro lidi než-li se snažit přitahovat turisty, které tu ani neudržíme,” dumal provozovatel třebíčského Clubu R Jiří Kopeček. Ředitelka třebíčského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková je názoru, novinku by měly zvážit hlavně neziskové organizace, které jinak těžko získávají finance.