Zájemcům se nabízejí tři typy dluhopisů - jednoletý diskontovaný s úrokem dvě procenta, pětiletý kuponový a pětiletý reinvestiční - oba s ročním výnosem přes tři procenta.

Na Třebíčsku jsou distributory tyto tři pobočky bank, všechny v Třebíči: Česká spořitelna na Karlově náměstí, ČSOB na Karlově náměstí a Komerční banka na Martinském náměstí.

Jedná se o zkušební emisi pro drobné investory v hodnotě deseti miliard korun, dosud si stát půjčoval od velkých subjektů.

Pilotní emise má za cíl otestovat zájem lidí a neziskovek a odstranit případná slabá místa projektu. „Pokud se naše cíle naplní, každý rok by mohlo probíhat několik pravidelných emisí a přistoupili bychom k rozšíření nabídky typů i distribučních kanálů,” zmínil ředitel odboru řízení státního dluhu Petr Pavelek.

Ministr financí Miroslav Kalousek slibuje lidem „nabídku bezpečné investice pro jejich úspory, spojení hospodaření státu s výhodným spořením pro občany, kteří se tak budou mít na pozoru před těmi politiky, kteří by kvůli populistickým slibům dovedli stát do platební neschopnosti”.

Ekonom David Marek z Patria Finance ale tak nadšený není: „Je to na první pohled líbivý projekt, ale chybná záležitost nevýhodná pro stát, je tam příliš drahá správa. Samozřejmě také inflace bude hrát svou roli.”

Čím vyšší inflace, tím menší zhodnocení.

Najdou se pochybovači, kteří se obávají, že stát v průběhu let změní pravidla hry. „Teď Kalousek nabízí nějaké úročení a podmínky a co když za pár let někdo tam nahoře vymyslí, že úročení bude méně výhodné a podobně?“ ptá se Jaromíra Veselá z Třebíče. Doma už s manželem studovali leták, který si vyžádali na pobočce České spořitelny, pročítali taky na internetu odkaz na webovkách ministerstva financí.

Změny pravidel hry v průběhu následujících let se analytik Patria Finance David Marek nebojí: „Bylo by to pro stát příliš velké riziko obrovského počtu drahých soudních sporů.“

Ministr financí Kalousek státní dluhopisy charakterizuje jako jeden z nejbezpečnějších, konzervativních způsobů spoření. Zdůrazňuje taky fakt, že by byl rád, kdyby desetinu státního dluhu vlastnili zdejší občané. Státní dluh České republiky bude koncem tohoto roku závratných bezmála 1,5 bilionu korun. Ministerstvo financí se na vydání spořících státních dluhopisů pro malé investory připravovalo dva roky.

Spořicí státní dluhopisy

• patří mezi nejbezpečnější, konzervativní způsoby spoření

• představují finanční nástroj s garantovaným úrokovým výnosem

• jsou dostupné opravdu pro každého, lze je pořídit již od 980 nebo 1 000 Kč

• pořízení a držení není zatíženo žádným poplatkem, je třeba uhradit pouze cenu pořizovaných dluhopisů

• přinášejí všem investorům stejné podmínky bez ohledu na výši vložených prostředků

• vložené prostředky lze v případě potřeby získat zpět formou předčasného splacení před stanoveným datem řádné splatnosti bez sankcí

Žádost o předčasné splacení Vámi držených dluhopisů můžete podatu kteréhokoli z distributorů. Veškeré vložené prostředky dostanete v plné výši zpět, a to bez sankcí a poplatků. Přehled jednotlivých období pro podání žádosti a termínů předčasného splacení naleznete v emisních podmínkách daného dluhopisu a na stránkách www.sporicidluhopisycr.cz.

Minimální počet dluhopisů pro jednu žádost o předčasné splacení k jednomu datu je 1 000 kusů. Do 500 000 kusů včetně není požadavek na předčasné splacení omezen. Z počtu kusů nad 500 000 může být k jednomu datu předčasně splaceno nejvýše 50 % držených dluhopisů.

Zdroj:
MF ČR