Družstvo COOP to vysvětluje nutnými investicemi do prodejní sítě na Třebíčsku. „Zákazníkům chceme nabídnout určitý komfort a také vyhovět legislativě, která začne od příštího roku platit. Na všech prodejnách bychom rádi zavedli elektronický systém čtení čárových kódů, možnost placení kartou, posílání peněz složenkou nebo dobíjení kreditu mobilního telefonu. Už jsme také spustili vydávání letákových akcí," popsal předseda družstva COOP HB Vladimír Stehno.

Žádost o příspěvek na provoz včetně detailního vyčíslení ztráty, kterou prodejna v minulém roce zaznamenala, by měla do jednotlivých obcí dorazit v řádu dní, maximálně týdnů. Předběžná komunikace samospráv s družstvem se však už uskutečnila.

V Pozďatíně se podle starosty Františka Dundela naposledy hovořilo o ročním příspěvku obce ve výši 30 tisíc korun. „Přiznám se, že se nám to platit moc nechce. S takto nataženou rukou by mohl přijít každý. Na druhou stranu prodejnu tady zachovat chceme. Po pravdě nevím, jak v té věci rozhodnout," dodal.

Společně s dalšími pozďatínskými zastupiteli čeká na konečnou sumu, kterou COOP bude požadovat. Podobná situace panuje i v Náramči. „Už na lednovém zasedání jsme se tímto požadavkem zabývali, vzali jsme ho ale pouze na vědomí. Přišel nám totiž jen e-mail s žádostí o nejméně 50 tisíc korun na provoz. My jsme odpověděli, že to pro nás není oficiální dokument, a vyzvali je k tomu, aby nejlépe přijeli osobně a jednali," řekla starostka Náramče Ludmila Jelínková.

Družstvo COOP HB hodlá podle svého předsedy prostředí ve svých prodejnách neustále vylepšovat. S řadou neziskových prodejen v tom však nechce zůstat samo.

„Určitý komfort pro zákazníky vyžaduje investice, které se bez participace obcí v podstatě neobejdou. Pokud by k modernizaci nedocházelo, nebudou venkovské prodejny schopné v budoucnu uspět," zamýšlel se Vladimír Stehno.

Podle manažera logistiky a řízení havlíčkobrodského družstva COOP Jana Adamce je provozování venkovských prodejen v dnešní době spíše službou, než výdělečnou činností.

„Není dlouhodobě možné, abychom je provozovali ze zisku našich větších, úspěšnějších obchodů," mínil.

Okamžité zavření některé prodejny údajně na Třebíčsku nehrozí. „Není to nic ultimativního v tom smyslu, že když nám obce nic nedají, tak prodejnu u nich zavřeme. Chceme se domluvit, navázat spolupráci a vzájemnou důvěru," poznamenal předseda družstva COOP HB.

V červených číslech bylo v loňském roce přibližně dvacet bývalých jednot na Třebíčsku. O těch z Pozďatína a Náramče to platí také, nejsou na tom ale tak špatně jako obchůdky v menších obcích.

Jedna z nejhůře prosperujících prodejen stojí v Mikulovicích. „Přijde sem jen pár lidí za den. Když máme levný cukr, lidé si zajedou pro ještě levnější do města, jablka za 12,90 jsou pro ně taky drahá, radši si je koupí v supermarketu za 9,90. I pro místní důchodce je Třebíč velmi blízko," popisovala prodavačka Marie Kunstová.

Špatnou situaci v Mikulovicích vnímá i vedení družstva COOP HB. „Je to malá obec a měsíční obrat je tak pochopitelně jeden z nejnižších. Běžně dosahuje 100 tisíc korun, někdy jen 90, to jsou strašně nízká čísla," upozornil Vladimír Stehno.

Některé příspěvky od samospráv inkasovala už v minulosti Jednota Moravské Budějovice. Podle předsedy družstva COOP HB přispívalo například město Moravské Budějovice na udržení prodejny v místní části Vesce. „Výše podpory tam bývala 50 tisíc korun," podotkl Vladimír Stehno.

Finanční spoluúčast obcí navíc funguje i v jiných částech republiky, kde řetězec COOP působí. „Na Havlíčkobrodsku je to například Kojetín, Jilém nebo Vepříkov, na Kroměřížsku třeba Medlov," doplnil předseda družstva COP HB.

Nejen modernizace však něco stojí. COOP navíc oproti Jednotě MB platí i nájem každé prodejny.

Budovy totiž dříve patřily právě jednotě, tedy provozovateli, dnes už jsou tyto dva subjekty rozdílné.