Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příspěvek od kraje sníží cenu nového kotle až na čtvrtinu

Třebíčsko - Kraj Vysočina se poprvé chystá rozdělovat dotace na výměnu starých kot- lů na topení za nové, které budou méně znečišťovat ovzduší. Obyvatelé budou mít možnost o podporu začít žádat zřejmě zkraje příštího roku.

16.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

„Podle dosavadních propočtů by na Vysočinu mohlo během prvních dvou let plynout 239 milionů korun, což by stačilo na výměnu 2 300 kotlů. Kraj teď začíná mezi veřejností zjišťovat skutečný zájem o tyto dotace," řekl radní kraje Zdeněk Chlád.

Dá se předpokládat, že o příspěvky bude velký zájem stejně jako v Moravskoslezském kraji, kde tyto výzvy fungují již od roku 2012. U první z nich se hned první den přihlásilo 562 zájemců a i v další byly většinou vyčerpány před ukončením.

Ne všude na Třebíčsku přitom půjde o úplnou novinku. „Každý, kdo přejde na ekologičtější topení, může u nás dostat i obecní dotaci. Chce se tím zamezit, aby lidé v kotlích pálili všechno, co jim přijde pod ruku. Občas je to i u nás cítit, že ne všichni topí tím, čím by měli," řekl senior Bohumil Zelenka z Dukovan.

Dotace v Dukovanech nyní pozastavili, protože řeší zasíťování části obce teplovodem. Za rok by se k nim však chtěli v místech, kde teplovod nebude, vrátit.

„Zájem mezi obyvateli byl docela velký. Šlo o čtyřicet tisíc korun na rodinný dům nebo byt. Máme cca 350 popisných čísel a z nich zažádalo určitě 150. Hlavní je odbourat staré kotle na uhlí, aby se ovzduší lepšilo," řekl starosta Dukovan Miroslav Křišťál.

Krajem Vysočina bude dotována výměna kotlů na tuhá paliva za kotle na uhlí s niž-šími emisemi, kotle na biomasu nebo na plyn. Žadatelé by mohli obdržet příspěvek ve výši 70 až 75 procent uznatelných nákladů.

„Jde o to, zda to využijí ti, u kterých je to potřeba. U kterých bychom to potřebovali my všichni ostatní," připomněl starosta Jakubova u Moravských Budějovic Miroslav Kabelka.

Radní kraje Zdeněk Chlád řekl, že je stoprocentně jisté, že se tentokrát Kraj Vysočina k systému takzvaných kotlíkových dotací přihlásí. Na Vysočině o ně doposud nebylo možné žádat. Chlád to zdůvodnil tím, že dříve se mělo dělit jen kolem 40 milionů korun, z nichž polovinu by musel dát kraj. Stačilo by to pouze na výměnu v průměru jednoho kotle v jedné obci kraje.

„Což by podle mě až tak moc nepomohlo," uvedl radní Chlád.

V nynějším programovém období by ale Vysočina mohla získat během šesti let z operačního programu Životní prostředí dohromady tři čtvrtě miliardy korun. „My teď do půlky prázdnin musíme udělat studii absorpční kapacity, jestli vůbec budeme schopni ty peníze vyčerpat," řekl radní. Lidé mohou nezávazně potvrdit zájem o dotace na nový kotel vyplněním formuláře na webových stránkách kraje. Možné zájemce se kraj chystá oslovit i prostřednictvím větších radnic. Kotlů na tuhá paliva je na Vysočině podle statistik kolem 45 tisíc.

Možná přispěje také kraj a obce

„Program je nastaven tak, aby peníze, které si domácnosti k dotaci připlatí, samy o sobě nestačily ani na nákup kotle nejhorší kategorie," nechal se slyšet krajský radní Zdeněk Chlád.

Vedení Kraje Vysočina bude ještě debatovat o tom, jestli lidem na kotle menším dílem přispěje z vlastního rozpočtu. Podle radního mohou takovou pomoc zvažovat i jednotlivé radnice.

Na možnost příspěvku se těší také v dalších místech kraje. „Mám starý kotel, už jsem uvažoval o jeho výměně. Líbil by se mi takový, ke kterému bych nemusel tak často chodit. Už jsem si vybral jeden v katalogu, je mnohem ekologičtější, ale stojí skoro osmdesát tisíc. Když dostanu dotaci, koupím si ho," řekl Jaroslav Šedý ze Žďáru nad Sázavou.

Přestože je do velké části měst a obcí na Vysočině zaveden zemní plyn, problémy se vzduchem zamořeným kouřem z komínů v nich zatím nezmizely.

Autor: František Vondrák, ČTK

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení