Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud cena vodného dál poroste, tak u toho nechci být, říká Bařinka

Moravské Budějovice - Starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka nechápe, proč se cena vodného v posledních letech neustále zvyšuje, zvlášť když svazek obcí na Třebíčsku dává veškeré zisky zpět do vodovodů a kanalizací.

30.12.2014 1
SDÍLEJ:

Vlastimil Bařinka.Foto: Deník/ Kamil Černý

Proč se cena vody opět od Nového roku navýší?

Protože to představenstvo schválilo. Bohužel. Já k tomu mohu říct pouze to, že nám byl Vodárenskou akciovou společností předložen výpočet pro stanovení vodného a stočného, který vychází z dotačních titulů. Z toho je jasné, že pokud chceme dotace, musíme zdražovat vodu. My starostové se tomu bráníme, protože si myslíme, že máme jiný vlastnický model, než jak je běžné v České republice, tedy že vodárenská zařízení v jiných svazcích vlastní zahraniční partneři. A jsou to stovky milionů na dividendách, které jdou do zahraničí za nimi.

Já prostě pořád nemůžu pochopit, proč finanční model, podle kterého se stanovuje cena vodného a stočného, je u nás stejný jako v jiných svazcích. My totiž všechny výnosy, všechno nájemné i dividendy, které nám bude Vodárenská a. s. letos poprvé vyplácet, dáváme zpátky do vodárenské infrastruktury. U nás veškerá infrastruktura patří obcím a městům. Takže veškeré výnosy, mimo nějaké provozní částky, kterou si musí Vodárenská a. s. nechat, jdou našemu svazku. My si tyto peníze nepřerozdělujeme, ale všechny je vracíme do oprav, rekonstrukcí a nových kanalizací.

Říkal jste, že představenstvo zvýšení schválilo. Muselo, nemuselo?

V prvním kole to neschválilo. Představenstvo je osmičlenné a v prvním kole nebylo pět členů pro. Po vysvětlení odborníků, kteří ten finanční model zpracovávali, byl jeden člen přesvědčen. Proti zdražení jsme zůstali zástupci Budějovic, Jaroměřic a Krumlova, a to proto, aby se naši představitelé vlády chytli za nos a aby nad tím uvažovali. Ten proces výpočtu je starý přes patnáct let a nikdo se později nezabýval, proč to tak je, proč se musí zdražovat o pět procent nad inflaci. Ministři tvrdí, že to je nutné, my si myslíme, že ne. Navíc my ty peníze neutrácíme za malé projekty. Když jsme potřebovali v Budějovicích udělat nový kanál, dělali jsme to za své, stejně tak to dělají jiné obce. Ty peníze ze zisků Vodárenské a. s. a z dotací šly pouze na ty velké projekty, například Dyje I, Dyje II.

Takže tvrdíte, že na vás by se zkrátka model určování ceny vody neměl vztahovat?

Je pravda, že před dvěma nebo třemi lety jsme byli v jiném vlastnickém modelu, protože přes třicet procent akcií měli Francouzi. Takže jsme brali, že se na nás něco takového vztahuje. Jenže my jsme to od Francouzů odkoupili, teď mají Vodárenskou a. s. pouze obce, nikdo ze zahraničí.

Čím to je, že cena vody obecně roste? Jde se možná až moc na ruku zahraničním majitelům vodárenských svazků?

Řekl bych to jinak. Oni asi umí lépe lobovat. Samozřejmě že oni by nebyli nadšení z toho, že oni musí zdražovat a my jako jediný velký svazek zlevňujeme. Jim nejde o zlevňování, jim jde o zisky, a ne o pět procent nad inflaci, ale o osm, o deset procent.

Nemělo by to být z pohledu státu spíš naopak? Neměl by se zastávat spíš svých podnikatelů, svých obcí?

Já nechápu, že to tak není. Bohužel ministři životního prostředí a šéfové státních fondů se střídají strašně rychle, na druhou stranu nikdo z nich se na tohle nepodíval. Řeknou, že musíme zdražit, jinak nám vezmou dotace. Dostaneme formulář, do kterého se doplní nějaká čísla a vyjde z toho, že se musí zdražit. Něco je špatně. Jsem jenom starosta z jednoho malého města, ale když je to jedno starostům z velkých měst, tak je to na zamyšlenou. Voliči by se jich měli zeptat, proč za to nebojují, proč neuděláme petici, proč nejedeme demonstrovat před ministerstvo životního prostředí. Nechci k ničemu vybízet, jen chci upozornit na něco, co podle mě nefunguje nebo funguje špatně.

Vy jako starosta malého města s tím nic víc udělat nemůžete?

Tvrdím, že pokud se v tomto nezačne nic dělat a vodné pořád poroste, tak u toho být nechci, protože si myslím, že je to nesmysl. My musíme nalákat obyvatelstvo, aby spotřebovávalo víc vody, neuděláme to ale tím, že jim zdražíme vodu. Musíme je nalákat, aby si nedělali vlastní studny.

Jak by to vaše nebytí u toho vypadalo? Nebyl byste v představenstvu?

Nebyl. V únoru bude valná hromada a já na ní starostům řeknu, že pokud v tomto nezačneme něco dělat společně, tak u toho nebudu. Oni mi třeba fandí, ale do Prahy se mnou nikdo z nich nepojede. To je potřeba změnit. Já jsem byl ohledně jiných věcí za mnoha ministry, když tam ale sedíte sám proti ministrovi, jeho dvěma náměstkům a dalším šesti poradcům, tak, ne že by to bylo nepříjemné, ale vypadá to hloupě. Kdyby nás tam přijelo dvakrát tolik co jich bude sedět proti nám, tak by se chytli za nos a uvědomili by si, že jsme nějaká síla. Pojďme se spojit a říct, že svůj zisk z naší vody neprojídáme, a proto že chceme jiný model výpočtu ceny vodného a stočného.

Doplácejí na to asi hlavně domácnosti.

Doplácet na to budeme i my. Mně vadí, že spotřeba vody na jednoho člověka v posledních letech klesá. Před deseti lety jsme měli na Třebíčsku průměrnou spotřebu na osobu a den 100 litrů, teď je 62 litrů. Troufnu si říct, že když lidé zjistí, že cena jde zase nahoru, tak za rok to půjde zase třeba o litr dolů. To je první negativní jev.

Máte další?

Druhým jsou firmy, které neplatí jako rodina ročně za vodu třináct tisíc, ale desítky tisíc měsíčně. Pro ně je výhodné udělat si průzkumy, vrty, jako třeba Jaroměřická mlékárna. Investice do toho se jim vrátila za čtyři měsíce. Stočné musí platit dál, ale na vodném výrazně ušetřili.

Nebudou takhle přemýšlet kromě firem i domácnosti?

Už se to děje. Lidé si dělají dvojité rozvody po domě a vodu na sprchování, splachování a zalívání zahrádek berou ze studny, tu pitnou mají jen do kuchyně. Budu možná dobrý, možná špatný prorok, ale jsem zvědav, jak klesne spotřeba vody v příštím roce, protože lidi šetří a umí šetřit. Proto píši ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi, žádám o schůzku. Vzhledem k tomu, že pan ministr zastupuje hnutí Ano, tak napíšu i šéfovi hnutí a ministrovi financí Andreji Babišovi.

Dřív se zdražování vody obhajovalo zdražováním nákladů, elektřiny, plynu, teď jdou energie dolů a voda jde nahoru. Proč? Pokud budu na radnici, tak budu bojovat a také mediálně vystupovat. Věřím, že alespoň někteří starostové to se mnou cítí stejně, možná to není sto procent těch, kteří jsou ve svazku, ale devadesát procent určitě. Nechci, abychom zdražovali stejně jako jinde v zemi, kde se ty peníze projí. Za dividendy si možná zahraniční majitelé jiných svazků kupují nějaká sídla v Rakousku, ve Francii, možná investují do nějakých svých dalších aktivit, ale určitě vydělávají na české vodě. V posledním roce se do ciziny takto odvedlo přes jednu a půl miliardy. Z toho mi vyplývá, že něco nezdravého je v zemích českých.

Nebudou si obce taky dělat vrty?

Už se to děje. Obec, která má 150 obyvatel, si udělá dva vrty, nádrž a vodné za polovinu. Pokud bych měl možnost, tak to udělám okamžitě.

A mají Budějovice takovou možnost?

My nějaké podzemní vody máme, bohužel je v nich větší množství tuším že vápence, který by bylo složité odstranit. Zanášelo by to trubky a ty by se musely měnit ne za padesát roků, ale třeba už po dvaceti letech.

Autor: Kamil Černý

30.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení