Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatele trápí byrokracie a chybí jim zaměstnanci

Třebíčsko, Vysočina – Nabídka prostorů pro podnikání stoupá spolu s konkurencí, úřady se nesnaží a chybí lidské zdroje. Tak hodnotí podnikatelé z Vysočiny podmínky k podnikání ve svých regionech. Vyplývá to z průzkumu Města pro byznys mezi podnikateli v celém kraji.

26.8.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Hana Kaplanová

Průzkum mezi 630 podnikateli ve 14 městech Vysočiny proběhl již po třetí a zjišťoval, jak vnímají podmínky pro podnikání ve svém regionu.


Zlepšila se dostupnost prostorů a pozemků pro podnikání. „Ta je naprosto dostatečná. Je k dispozici dostatek prostor jak pro pronájem, tak nemovitostí a podle našeho názoru i za rozumnou cenu,“ souhlasí ředitel třebíčské firmy TEDOM Josef Jeleček.


Ke kladnému posunu v hodnocení nabídky vhodných míst k podnikání došlo například na Třebíčsku především u podnikatelů v Moravských Budějovicích, kde zaznamenali nárůst o 18,5 procenta.


Konkurenční prostředí se podle názoru podnikatelů od začátku krize v roce 2008 mírně zvýšilo.


„Vysočina je region, který prošel v posledních letech dynamickým rozvojem. V poměru k počtu obyvatel je kraj dokonce na čtvrtém místě v přílivu investic v zemi. Tyto investice však souvisí s rozvojem automobilového průmyslu, který byl ještě v nedávné době v útlumu,“ vysvětlil analytik srovnávacího výzkumu Město pro byznys Michal Kaderka.


Podle mínění podnikatelů od předloňska stoupla míra nadbytečné byrokracie o 5 procent na letošních devětačtyřicet. Ve dvanácti městech z šestnácti hlásí podnikatelé oproti roku 2008 nárůst byrokracie.

„Podpora podnikání je v naší zemi obecně velmi malá, stát se snaží podnikatelům jejich činnost spíš ztěžovat než zlehčovat. To platí již mnoho let a poslední tři roky v tom nebyly nijak výjimečné. Neustálé změny zákonů, nové a nové formuláře, kriminalizace podnikání ze strany kontrolních, zejména finančních úřadů. Jako největší problém vidíme malou flexibilitu pracovní síly, při okamžitém výpadku zakázek a nutnosti propustit zaměstnance je třeba počítat z pěti platy (výpovědní lhůta plus 3 měsíce odstupné),“ okomentoval situaci Jeleček.


Na druhou stranu kladný posun ve vstřícnosti úřadů hlásili respondenti v Pelhřimově, kde došlo ke zlepšení o 12, v Moravských Budějovicích o 15 a v Telči dokonce o 16 %. V Pelhřimově zřejmě mají vstřícné úředníky, protože jen jedna třetina respondentů letos uvedla, že trpí nadbytečnou byrokracií. Stejná situace je jen ve Světlé nad Sázavou a Moravských Budějovicích.


I přes lepší nabídku pracovních sil, je většina podnikatelů nespokojená.


S růstem nabídky vhodných zaměstnanců mezi lety 2008 a 2010 je nově spokojeno jen 3,6 % dotázaných.

„Zájemců o zaměstnání v naší firmě je v souvislosti s krizí a propouštěním více než dříve, ovšem na kvalitu uchazečů to mělo jen malý vliv. Pokud chceme získat kvalitního zaměstnance, musíme velmi dobře vybírat. Obecně lze říci, že se nabídka vhodných zaměstnanců příliš nezlepšila,“ dodal Jeleček.


Průměr spokojených pak v kraji dosahuje jen jednu čtvrtinu. O meziročním posunu v nabídce v hodných pracovních sil se negativně vyjadřují zaměstnavatelé v polovině regionu.

Autor: František Vondrák

26.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení