Tento blok byl odstaven loni 28. srpna. Odstávka původně naplánovaná na dva měsíce se protáhla kvůli opakovaným kontrolám svarů. Blok by měl znovu začít dodávat elektřinu do sítě od tohoto týdne. Ve čtvrtek odpoledne o tom informoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech teď vyrábějí elektrický proud dva z jejích čtyř reaktorů.

V bloku číslo jedna odborníci během odstávky zkontrolovali zhruba 2 100 svarů. „Provedení kontrol bylo technicky i časově náročné, a proto jsme rádi, že se podařilo dodržet avizované ukončení odstávky a do konce měsíce ledna zahájit etapu najíždění," řekl Bezděk. V tomto bloku energetici uskutečnili i další práce, včetně výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé. „Proběhla úspěšná kontrola stavu tlakové nádoby, byly dokončeny investiční akce plynoucí ze zátěžových testů," doplnil mluvčí výčet.

U prvního dukovanského bloku firma ČEZ také potřebuje do konce března získat povolení pro jeho další provoz. Stávající desetileté povolení pro tento blok mělo končit loni 31. prosince, ale Státní úřad pro jadernou bezpečnost ho na žádost energetické firmy prodloužil o tři měsíce.

Trestní oznámení

Problémy v Dukovanech začaly na začátku loňského podzimu. Při prověrce dokumentace byly nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Blok číslo dvě kvůli tomu energetici neplánovaně zastavili v noci na 18. září a o den později zůstal stát i třetí výrobní blok. K tomu se protáhla odstávka bloku číslo jedna, která měla skončit v říjnu. Do konce minulého roku se v Dukovanech podařilo obnovit výrobu proudu pouze v bloku číslo tři, jeho odstávka skončila 28. prosince.

Odborníci tak zatím zkontrolovali svary u dvou dukovanských bloků a u dalšího bloku, který má číslo dvě, prověrky dokončují. Blok číslo dvě chce ČEZ vracet do provozu v půlce tohoto měsíce.

Prověrka ještě čeká svary u posledního čtvrtého bloku, který dodával elektřinu do sítě od loňského 19. září do 28. prosince v Dukovanech jako jediný. Vedení elektrárny počítá s tím, že blok číslo čtyři odstaví 6. února, a to na 63 dnů. Energetici v tomto bloku také musejí vyměnit část jaderného paliva.

Ztráty z neplánových odstávek Dukovan podle vyjádření ředitele výrobní divize ČEZ Ladislava Štěpánka z 8. ledna společnost odhaduje na jednotky miliard korun. Kvůli potížím se snímky svarů byla podle něj podána dvě trestní oznámení, jedno podal ČEZ, druhé Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Záležitostí se zabývá i vyšetřovací komise ČEZ.

Roční výroba elektřiny v Jaderné elektrárně Dukovany vloni klesla v důsledku odstávek o 18 procent, a to na 12,6 terawatthodiny. Dukovany tak dodaly do sítě nejméně proudu za posledních 17 let. Elektrárna má instalovaný výkon 2 040 megawattů. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.