V Evropě v těchto měsících nevznikl žádný obdobný projekt, který by se dostal do fáze výroby a certifikace. Zájem o ventilátor projevila dokonce OSN a další partneři. 

V první fázi sériové výroby vyrobila třebíčská firma bezmála čtyři sta ventilátorů. Desítky z nich mířily do nezávislého testování a pro mezinárodní obchodní účely. Bez platné certifikace byl nákup většího množství ventilátorů problematický a v řadě případů i nemožný. To by se však v následujících týdnech mohlo a mělo změnit.

„Absence FDA certifikace se ukázala být naprosto zásadní a několik potenciálně velmi zajímavých a lukrativních obchodů jsme kvůli tomu skutečně nerealizovali. Proto jsme společně s ČVUT vynaložili obrovské úsilí k jejímu získání. Povedlo se,“ uvedl majitel skupiny MICo, Jiří Denner, jehož společnost MICo Medical CoroVenty vyrábí.

Zároveň upozornil, že standardní certifikaci určenou pro použití ve zdravotnických zařízení zatím CoroVent nemá. „O takovou certifikaci sice usilujeme, ale to bude doslova běh na dlouhou trať. V současné době je přístroj certifikovaný pro použití v urgentních případech a celá řada zemí už tento certifikát považuje za dostačující záruku funkčnosti a bezpečnosti přístroje,“ dodal Denner.

Hlavní tvůrce ventilátoru, profesor Karel Roubík, zmínil, že v uplynulých týdnech společně dodali americké straně takové množství podkladů, že víc už snad ani nebylo možné. „Musím ale konstatovat, že byl přístup autorit za oceánem mimořádně profesionální. CoroVent musel během celého schvalovacího procesu prokázat svou spolehlivost, bezpečnost a bezchybnou funkčnost,“ podotkl Roubík.