VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objížďky zdražují jízdenky na autobus. Kraj rozdíl zaplatí

Jihlava - Na opravy silnic doplácejí i cestující, za delší cestu do práce dopravci účtují vyšší jízdné.

13.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Opravy silnic, kterých je tento rok nejen na Jihlavsku hned několik, vytahují peníze navíc z kapes cestujících linkovými autobusy. Objízdné trasy totiž cestu značně prodlužují, což se negativně projevilo na cenách za jízdenky. Například jedna cesta autobusem se tak může prodražit až o pět korun.

Tuto nepříjemnou změnu pocítili na Jihlavsku například cestující, kteří jezdí autobusem společnosti ICOM transport po objízdné trase kvůli uzavírce ulice 9. května v Telči, a lidé, kteří cestují třeba do Jihlavy ze směru od Havlíčkova Brodu přes jihlavský Pávov. V této severní oblasti Jihlavy je totiž uzavřena silnice mezi částmi Červený Kříž a Pávov kvůli opravě dálničního mostu.

„Na uvedených objízdných trasách se jedná o navýšení o tři až pět korun v jednom směru. Při každodenním cestování se jedná o navýšení v řádech stovek korun za měsíc," potvrdila fakt Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva dopravní společnosti ICOM transport.

Kraj Vysočina se proto rozhodl, že od 1. června bude autobusovým dopravcům hradit zvýšené náklady zapříčiněné objízdnými trasami. Zvýšené náklady budou hrazeny v plné výši. Jinými slovy, rozdíl v ceně jízdného, který kvůli objízdné trase nyní musí hradit cestující, od příštího měsíce zaplatí kraj.

Dosud kraj hradí dle smlouvy s dopravci pouze prokazatelnou ztrátu, tedy rozdíl nákladů na zajištění veřejné služby dopravcem a tržeb z jízdného. „Z důvodů uzavírek a s tím souvisejících objízdných tras se ale často generuje také nárůst cen jízdného pro cestující. Nově nebudou zvýšené náklady dopravců hradit společně s krajem i cestující, ale pouze kraj sám," zdůvodnil rozhodnutí náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl (ČSSD).

Tímto krokem chce Joukl vyjít vstříc cestujícím, kteří musí pravidelně dojíždět za prací nebo do škol. Opatření se týká uzavírek na silnicích prvních, druhých a třetích tříd a ročně by mělo přijít krajskou pokladnu na milion korun.

Dopravci tento krok vítají. „Je to pozitivní zpráva. Dosud nebyly ze strany krajského úřadu hrazeny náklady spojené s objízdnými trasami v plné výši a část nákladů hradil samotný dopravce," potvrdila Jouklova slova Kratochvílová z ICOMu.

Objížďky každoročně komplikují dopravu. Dochází k nepříjemnému prodloužení trasy z hlediska času a v mnoha případech je to spojeno právě i s vyšším jízdným. „Přesto to musíme vnímat pozitivně. Každá investice do výstavby a oprav komunikací přinese zlepšení v komfortu cestování v našem regionu," podotkla Kratochvílová. Ta také přiznala, že kromě uzavírek v Telči a v jihlavské části Pávov rovněž linky na trase uzavírek v Kněžicích, Uhřínově a Heralticích negativně ovlivňují jízdné.

Kraj začne s úhradami nákladů z důvodu objízdných tras pro autobusové dopravce už od 1. června. „Do budoucna by se už nemělo stát, že cestující budou muset dát za jízdenku více jen proto, že autobus najede kilometry navíc po objížďce," vysvětlil náměstek Joukl. Cestující na linkách, které jezdí po objížďkách, se tak mohou už od června těšit na to, že se ceny vrátí na svou původní úroveň. „Změna vstoupí v účinnost od 1. června 2014," potvrdila Kratochvílová.

Výše uvedené opatření se však netýká uzavírek na místních komunikacích, tam se musí dopravce domluvit vždy s danou místní samosprávou.

Autor: Jana Kodysová

13.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ani hrozba vězení šoféra neodradila

Komunální odpad. Ilustrační foto.

Kolik lidé příští rok zaplatí za popelnici. I to se bude řešit na zastupitelstvu

Zámek v Jaroměřicích voní Vánocemi

Jaroměřice nad Rokytnou – Davy návštěvníků od sobotního dopoledne mířily na otevřený zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po celý víkend tam probíhá akce s názvem Vánoce na zámku.

Čas klidu lze prožít ve vinohradu s cimbálovou muzikou

Kojetice – Už z několika hroznových odrůd, kterým se daří na sádecké vinici u Kojetic, vzniklo víno. Čiření a filtrace jsou u konce. A ochutnat je bude možné už před Vánocemi. Tamní vinohradník Lubomír Lampíř zve na košt mladých i starších vín. „Z letošního ročníku už ochutnáme Sauvignon, Solaris a také Müller Thurgau,“ potvrdil kojetický vinař.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

Chaos v autobusech skončí až v lednu. Chybující úředník nedostane prémie

Třebíč – Ještě po celé Vánoce a nejspíš i počátkem příštího roku budou cestující v Třebíči zmateně pobíhat a hledat, odkud jim odjíždějí jejich autobusy na regionálních linkách. Zda je to z autobusového nádraží, nebo ze sousední Sucheniovy ulice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT