VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obcím stouply příjmy z lesů, je lepší cena dřeva

Vysočina - Obcím na Vysočině se v posledních letech většinou zlepšily příjmy z lesů díky vyšší výkupní ceně kulatiny.

17.8.2015
SDÍLEJ:

Prořezávání stromů, ilustrační foto.Foto: Michele Vojáček

Na rozdíl třeba od bytů nebo akcií energetických společností se radnice lesního majetku navráceného po roce 1989 nezbavovaly a spíš se ho snaží rozšiřovat. Kupříkladu Pelhřimov ze svých 2000 hektarů lesa získal loni do rozpočtu téměř devět milionů korun. ČTK to řekl pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD), který se o městské lesy donedávna staral.

Pelhřimov vlastní většinu lesů už od roku 1570. Po nástupu komunistického režimu bylo město počátkem 50. let, stejně jako jiné obce, donuceno předat lesy státu. Jejich vrácení se dočkalo v roce 1991. Teď v těchto lesích hospodaří Městská správa lesů Pelhřimov, s.r.o.

"Samozřejmě, byly roky, kdy ten výnos z lesa nebyl tak vysoký," uvedl Kučera. Připomněl, že před pěti šesti roky byly výkupní ceny kulatiny nižší o 40 procent. Město podle něj ale své lesy nikdy nemuselo dotovat.

Pelhřimovský starosta je také dlouholetým předsedou Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Neví o žádné obci na Vysočině, která by se v minulém čtvrt století svých lesů zbavila, zatímco jinde v republice několik takových případů bylo. "Je to dáno také tím, že na Vysočině jsou lesy kvalitní a výnos z toho majetku je tady ve většině případů vyšší než třeba v oblastech s borovými lesy," uvedl.

Lesy na Vysočině zabírají 207.000 hektarů půdy, tedy 30,5 procenta celkové rozlohy kraje. Nižší je na Vysočině podíl státních lesů. Podle údajů kraje představuje 37 procent, zatímco v celé ČR to je kolem 60 procent. Obecní a městské majetky tvoří 16,8 procenta lesů Vysočiny a dalších 7,5 procenta lesů obhospodařují lesní družstva a společnosti.

Lesní družstvo obcí v Přibyslavi spravuje 5700 hektarů lesů 44 obcí na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Podle údajů družstva bylo obcím na nájemném od roku 1999 do loňska vyplaceno v součtu skoro 370 milionů korun. Minulý rok se obce podělily o 36,9 milionu, částka meziročně stoupla o 5,4 procenta. "Že by některý rok obce nedostaly nic, to se nestalo," řekl ředitel družstva Jiří Svoboda.

O zhruba 3700 hektarů lesa města Jihlavy se stará jeho Správa městských lesů. Podle radnice v posledních třech letech odváděla městu jako nájemné kolem pěti milionů korun ročně. Za dalších 400 hektarů lesů Jihlavy spravovaných Lesním družstvem ve Štokách Jihlava loni inkasovala nájemné přes 1,4 milionu korun. V přepočtu na hektar lesa je částka od družstva podstatně větší než městu dává jeho obchodní společnost.

"Lesní družstvo se věnuje vyloženě jen lesnické činnosti, zatímco naše společnost má na starost také zeleň v Jihlavě, která je ztrátová. Nejde to úplně srovnávat," řekl jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Zároveň uvedl, že příští rok v městských lesích doběhne desetiletý hospodářský plán. "V té souvislosti se budeme zabývat tím, kolik bychom z těch lesů mohli získat," řekl.

Ještě výrazněji pomáhá vlastnictví lesů menším obcím. Třeba Nové Cerekvi na Pelhřimovsku patří 450 hektarů lesa. Městys s 1100 obyvateli díky tomu dostává ročně do rozpočtu navíc v průměru kolem dvou milionů korun. Třebíč, s 37.000 obyvateli druhé největší město na Vysočině, naopak vlastní pouhých 97 hektarů lesa.

Autor: ČTK

17.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení