A sezona je více než dobrá. Podle vykupujících je dokonce o třicet procent lepší než ta loňská. Cena za kilogram padaných jablek se pohybuje od 1,50 do 1,80 koruny.

„Kolem silnic je jablek dostatek. Ale co vím od zahrádkářů, tak někde se na letošní úrodě podepsaly květnové mrazíky, což byl případ třeba na Žirovnicku. Naopak na Pacovsku mají jablek požehnaně. V Pelhřimově se zase jednomu zahrádkáři stalo, že má půlku stromu obsypanou jablky a na druhé nemá zhola nic, protože květy zmrzly," přiblížil tajemník Českého zahrádkářského svazu v Pelhřimově Josef Bouška.

Bezmála dvacet let už vykupují jablka v Kejžlici na Humpolecku. „Nejdřív na náves jezdil vždy v přesně dané dny a čas jeden pán. Ten toho nechal a jeho práci jsem brigádně převzala já. Na poli za domem mám kontejnery, do kterých spadaná jablka házíme. Pak přijede firma, která je odveze do Havlíčkova Brodu. Odtud putují zase dál ke zpracování," přiblížila důchodkyně Zdeňka Loskotová, která se výkupem v Kejžlici zabývá. První jablka k ní lidé dovezli poslední týden v srpnu.

„Za kilo vyplácím 1,80 koruny. Vykupujeme vždy ve čtvrtek a   v úterý od patnácti do devatenácti hodin. Poslední šanci budou mít zákazníci 15. října, pak výkup skončí," dodala Zdeňka Loskotová s tím, že letošní sezona je oproti loňské lepší zhruba o třicet procent.

Sběrem jablek u cest se mnohdy zabývají celé rodiny. Dobře organizovaná čtyřčlenná parta si může za den vydělat i čtyři tisíce korun. Z dobře setřeseného stromu mohou lidé totiž získat až jeden metrák jablek.

„Veškeré silnice a tudíž i aleje jsou v majetku Kraje Vysočina. Každý, kdo má zájem o očesání jablek nebo jiného ovoce, se musí přihlásit na příslušné cestářství. Tam si dotyčného zapíší a ten za určitou částku dostane povolení k očesání stromů," přiblížil ředitel vysočinských cestářů Jan Míka. Podle něj letos tuto možnost na Pelhřimovsku zatím nikdo nevyužil. „Pokud přistihneme nelegální česače, tak případ nahlásíme policii. Ta případ většinou řeší jako přestupek, protože škoda nepřesáhne částku pěti tisíc korun," nechal se slyšet Míka.

Nemalý problém je však nedostatek výkupních míst, takže od výdělku za výkup si musí sběrači odečíst náklady na benzín. Na Pelhřimovsku zatím fungují tři výkupny spadaných jablek – právě v Kejžlici, Častrově, kde jsou vždy v neděli od 15 do 16 hodin a ve Vokově. „Začali jsme uplynulý víkend. Výkup provádíme pro jednoho pána. Za kilogram jablek lidé dostanou 1,50 korun," informoval Zdeněk Paul, který je vedoucím bramborárny ve Vokově. Tam mohou lidé jablka dovézt vždy v sobotu a neděli od 14 do 16 hodin.

„Přes víkend jsme vykoupili šest tisíc kilogramů jablek," sdělil Paul. Výkupny zanikly, protože výdělky oproti začátku devadesátých let minulého století klesly. Snižují se totiž ceny, které jsou odběratelé ochotni za ovoce dát.

Sezona jablek končí většinou v říjnu. Domácí zpracovatelé z jablek získávají koncentrát, který slouží jako základ pro výrobu ovocných džusů.

Začne moštování

Kromě toho, že se dají spadaná jablka prodat, dají se využít buď na pálenici, nebo na mošt. Například v Pelhřimově začnou zahrádkáři s moštováním příští pondělí. Otevřeno bude od 14.30 do 18 hodin.
„Cenu za kilogram jsme stanovili na čtyři koruny. Očekáváme, že zájem zřejmě bude. I když někde květy jabloní pomrzly, ale zase vzhledem k tomu, že hodně menších moštáren na Pelhřimovsku zaniklo, si myslím, že o zákazníky nouzi mít nebudeme," uzavřela předsedkyně pelhřimovských zahrádkářů Šárka Brožová.