Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O plastikáře je zájem, pomoci má sektorová dohoda

Třebíčsko, Vysočina - Pomoci s nedostatečnými kapacitami v technických oborech má Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina v oblasti plastikářského průmyslu.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Firma Automotive Lighting se připojila k sektorové dohodě.Foto: Deník/archiv

Alarmující nedostatek kvalifikovaných technických pracovníků v průmyslově orientovaném kraji a poloprázdné učňovské obory. Patovou situaci pro firmy i obyvatele má vyřešit Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina v oblasti plastikářského průmyslu, kterou v úterý v Jihlavě podepsalo sedm klíčových subjektů v čele s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a zástupkyní Úřadu práce Jihlava Šárkou Kubátovou.

„Lehkovážnost, se kterou jsme dvacet let vychovávali především pracovníky humanitních oborů, se nám nyní vrací," podotýká Jarmila Modrá ze Svazu průmyslu a dopravy. „Schází celá generace techniků," dodala.

Problém podle Modré není pouze v aktuálním nedostatku kvalifikovaných pracovníků, nýbrž v systému odborného vzdělávání. Firmy kvůli tomu musí odmítat zakázky. Často si navíc stěžují, že většině absolventů chybí znalosti i pracovní návyky, a musí je tím pádem dlouze a mnohdy i draze doškolovat.

„Razantní odliv mladých lidí z technických odvětví s sebou nese i náhlou neschopnost běžné manuální zručnosti a drobných oprav v každodenním životě," upozorňuje Jaroslav Huňáček, předseda Krajské hospodářské komory. Důležité je podle něj motivovat mladé lidi k práci v oboru.

Díky spolupráci mezi firmami a školami by mělo dojít nejen k většímu propojení teorie a praxe, ale také k ujasnění si vzájemných požadavků. „Za nedostatečnou považuji nejen spolupráci škol a firem, ale i možnosti kariérního poradenství a dalšího vzdělávání pro stávající pracovníky," doplnila Modrá.

Sektorová dohoda není smlouvou, pouze gentlemanskou dohodou, která není právně vymahatelná. Na jejím základě se však čtyři z pěti technicky zaměřených škol z regionu zavázaly, že již od nového školního roku zahájí vyučování oborového zaměření plastikář, po kterém je v kraji, vzhledem k zastoupení několika velkých firem, hlad.

Huňáček stejně jako Modrá doufá, že sektorová dohoda pomůže jak absolventům, tak stávajícím pracovníkům v seznámení se s novými technologiemi. „Dohodu vnímám jako restart pro celé odvětví a pevně věřím, že se cíle dohody povede naplnit,"dodal Huňáček. Mezi firmami, které dohodu podepsaly, je například Automotive Lighting, Cecho – Bohumil Cempírek nebo Fraenkische CZ.

Terezie Horváthová

Autor: Redakce

1.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kapesní krádež. Ilustrační foto.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Služebna Městské policie v Moravských Budějovicích.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Stěžovatel má podezření, že volební komise ovlivňuje volby

Želetava Šašovice – Jeden z obyvatel Třebíčska si všiml, že v Šašovicích, místní části Želetavy, stále vítězí lidovci. „Ve volební komisi tam sedí pouze zástupci KDU – ČSL. Nedochází zde k manipulaci voleb?“ Ptá se muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si je zveřejnit. Připadá mu divné, že ve volební komisi v Šašovicích podle jeho zjištění sedí pouze jedna rodina, jejíž členové jsou v KDU-ČSL.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Praha, Třebíč – Jeden z vrcholů podzimu mají za sebou plavci třebíčského Spartaku. Podzimní cena Motorletu v Praze patří již čtrnáct let mezi nejprestižnější závody mládeže v České republice. Po splnění přísných nominačních limitů se mezi více než 370 plavců z 25 oddílů protlačila i sedmička závodníku z Třebíče. A právě černé plavecké čepičky se znakem tří kápí byly v tvrdé konkurenci vidět nad očekávání často.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení