Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nových rybníků jsou desítky. Hlavní roli hrají dotace a strach z povodní

Třebíčsko - Vodních nádrží na Třebíčsku přibývá. Za poslední roky schválily odbory životního prostředí desítky nových návrhů. Revitalizují se také původní rybníky. Velký podíl na tomto trendu nesou dotační programy.

24.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ivan Babej

Například odbor životního prostředí v Moravských Budějovicích zaznamenal za posledních deset let 33 nových vodních nádrží na území obce s rozšířenou působností. Jsou mezi nimi jak rybníky pro chov ryb, tak retenční nádrže pro zadržení vody v krajině nebo přírodní koupaliště. Také pracovníci třebíčského odboru životního prostředí hlásí zvýšený zájem o výstavbu nových vodních nádrží. „Za poslední roky jsme vydali rozhodně více povolení k výstavbě nových rybníků, než tomu bývalo v minulosti. Uvést přesný počet by bylo na delší zkoumání, ale řádově se jedná o desítky rybníků a nádrží. Navíc se ještě hojně upravují stávající nádrže. Vydané povolení ale ještě neznamená, že se stavba skutečně provede," poznamenala vedoucí třebíčského oddělení vodního hospodářství Jana Kristková.

Podle úředníků jsou příčiny rozvoje rybníkářství různé. „Důvody pro výstavbu bývají individuální. Jedná se zejména o snižování důsledků extrémních hydrologických situací, jako jsou povodně nebo sucha. Dále se jedná také o využití rybochovné či rekreační," jmenuje mluvčí Ministerstva zemědělství Hynek Jordán. „Podle mého názoru je výstavba nových rybníků ovlivněna dotační politikou státu, respektive Evropské unie," dává další pohled na věc Petr Hos z moravskobudějovického odboru životního prostředí.

Do budování nových vodních nádrží se nepouštějí pouze obce, ale výraznou měrou také soukromníci. „K vybudování rybníku mě vedla momentální situace v lokalitě, kde vlastním pozemky. Pole byla často zaplavená a zároveň jsme chtěli krajinu nějak zkrášlit, aby tu po nás něco zbylo," líčí důvody vzniku vodní nádrže Pod Ochozem nedaleko Moravských Budějovic Tomáš Svoboda.

Podmíněné dotace

Dotační programy na vodní nádrže vypisovalo vedle Ministerstva životního prostředí a Evropské unie také Ministerstvo zemědělství. „Mezi lety 2007 a 2013 existoval program Obnova, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavba vodních nádrží. Zájem o dotaci z něj vysoce převyšoval finanční možnosti podprogramu a státního rozpočtu," odhaluje vysoký zájem o dotace Jordán.

Podat žádost o peníze na novou vodní nádrž ale nestačí. Zájemci o dotaci musí splnit několik podmínek, ve kterých se myslí především na životní prostředí a podporu ekosystému. „Kritéria pro udělení dotací byla jasně daná. Rybník musel mít litorální zónu, proto jsou u nádrže tři tůně a zároveň má proměnlivou hloubku. Vše je kvůli tomu, aby nádrž podpořila usídlení živočichů v oblasti. Navíc má rybník fungovat také jako retenční nádrž proti povodním," dokládá Svoboda podmínky dotačních programů.

Výstavba vodních ploch je v krajině vítaným prvkem. Přesto se najdou detaily, okolo kterých dochází mezi různými skupinami lidí k rozkolu. „Rybníkáři by chtěli mít rybník co nejhlubší a chovat v něm co nejvíce ryb. Naopak ochránci přírody vyhledávají u vodních nádrží zarostlá místa nebo litorální zóny, kde v bahně a mělčině žijí živočichové," popisuje Kristková.

Právě hnízdícím živočichům ale mohou leckdy znepříjemnit život kolemjdoucí. „Zakázat vstup na pozemek nemůžu, ale mnohdy mě rozčílí, s jakou samozřejmostí si lidé z nádrže dělají rekreační středisko. Na vodní ploše jsou kačeny, líhnou se jim mláďata, v tůních mají být žáby. Jenže pak přijdou lidé a začnou v nich trénovat své psy. Navíc po nich ani nejsou schopní uklidit a člověk pak kolem rybníku chodí a čistí ho," nabádá Svoboda spoluobčany k ohleduplnějšímu využívání vodní nádrže.

Vedle podpory biodiverzity a místního ekosystému mají rybníky také další funkce. „Většina nově povolovaných vodních nádrží slouží k akumulaci povrchových vod a k zadržení vody v krajině. Současně zvyšují hodnotu území, ve kterém se nachází, mají estetickou funkci a podobně," líčí Hos.

Nové plochy spravují převážně soukromníci, případně obce. „Nové vodní nádrže patří ve většině případů fyzickým a nestátním právnickým osobám, jako jsou obce nebo různé spolky. Z celkového počtu 33 nových vodních nádrží patří na Moravskobudějovicku pouze dvě nádrže společnosti, která je ve vlastnictví státu," shrnul Hos. „Z devadesáti procent vlastní vodní nádrže soukromníci nebo obce," přikyvuje Kristková.

ROBERT ŠVANDA

Autor: Redakce

24.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení