VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové bloky přehradu nepotřebují. Problém může být znečištění řeky

Třebíčsko, Dukovany - Nejen finanční prostředky budou hrát důležitou roli ve stavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Důležitým prvkem je i voda. Respektive její kvalita a množství v řece Jihlavě, přesněji v dalešické přehradě.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Tady bude stát nový blok.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Jaderná elektrárna potřebuje velké množství vody na své chlazení. „Současné Dukovany za plného provozu odpaří každou vteřinu v chladicích věžích 1,2 kubíku čisté vody ve formě páry," vyčíslil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V souvislosti s plánovanou výstavbou dalších dvou bloků se objevila otázka, zda nebude elektrárna potřebovat další zdroj vody. V minulosti se například mluvilo o nové přehradě v údolí řek Oslavy a Chvojnice.

Náhrada bloků

„Posuzovala se možnost souběhu bloků čtyř stávajících a nového 5. bloku. Ukázalo se, že vody je díky jejímu objemu v soustavě Dalešice-Mohelno s velkou kapacitou 130 milionů kubíků vody dostatek i s uvážením sušších období v roce. Dnešní čtyři bloky potřebují ročně 60 milionů kubíků vody," vysvětlil Bezděk.

Nový blok navíc začne fungovat nejdříve v roce 2035, kdy současné budou na konci své životnosti. Bude se tedy jednat spíše o náhradu dnešních bloků.

Znečištěná voda

Problémem podle mluvčího je však znečištění vody v řece. Kvalitou vody v řece Jihlavě se zabývala expertní poradní skupina a navrhla i komplexní řešení.

„Kvalita povrchové vody v řece Jihlavě je sice na poměrně uspokojivé úrovni, je však třeba řešit omezení přísunu živin, zejména fosforu a dusíku, z povodí, a to jak z bodových zdrojů znečištění především z obcí tak z plošných zdrojů, především zemědělství," informoval ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Pomoci se zlepšením čistoty vody v povodí má pracovní skupina Za čistou řeku Jihlavu ustavená Krajem Vysočina. Činnost skupiny vychází ze studie s názvem Jakostní model povodí Jihlavy nad Vodním dílem Dalešice. Ten měl zmapovat nejproblematičtější místa nad oběma nádržemi a navrhnout opaření vedoucí k nápravě.

„Největšími zdroji znečištění fosforem a dusíkem v povodí jsou velká města Jihlava, Třešť, Třebíč," informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle studie je však nutné se zaměřit i na menší obce. Ty s méně než dvěma tisíci obyvateli například produkují více než polovinu celkového objemu fosforu.

Studie označila za jedno z míst s nadprůměrným znečištěním fosforu také Mlýnský potok, který se do řeky Jihlavy vlévá ve Vladislavi. „My jsme před dvěma lety v Hostákově, který patří k Vladislavi, dodělali kanalizaci. Tím se kvalita vody v Mlýnském potoce zlepšila. Pamatuji si, že jsem to vypisoval do nějakého dotazníku, ale zatím to s námi nikdo neřešil. Kdyby byly k dispozici finanční prostředky na další zlepšení stavu, určitě bychom je uvítali a měli snahu je použít," řekl starosta Vladislavi Jan Havlena.

Co se týká dusíku, tam studie za největšího znečišťovatele označila zemědělskou půdu, která přispívá sedmdesáti procenty. Nejvíce pak v období od ledna do dubna, což je způsobeno především hnojením a výplachem při tání sněhu.

Návrhy řešení, se kterými přichází studie, spočívají v doplnění čištění fosforu v současných čističkách, výstavbě nových čistíren, vyloučení pěstování širokořádkových rostlin na určitých pozemcích a celkové podpoře opatření pro omezení eroze a vyplavování živin.

Autor: František Vondrák, Kamil Černý

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení