Zákonodárci totiž schválili její snížení z patnácti na deset procent. Cena uvedeného sortimentu se tak změnila i v obchodech na Pelhřimovsku, ovšem paradoxně ne vždy klesla.

„Záleží na tom, zda je lék hrazený zdravotní pojišťovnou. Pokud ano, snížení DPH pocítí pojišťovna," vysvětlil lékárník počátecké lékárny 
U Svaté Kateřiny Otmar Krásl.

Důležitý je výrobce

U volně prodejných léků záleží na tom, jak se zachová výrobce. „Některé léky zlevnily, některé ale podražily, a to kvůli výrobní ceně od výrobce. My si ale cenu můžeme ještě upravit a výrobek prodat levněji, to záleží na nás," dodal Otmar Krásl. Zákazníci si podle něj změn cen všímají.

„Já totiž na výrobcích staré ceny nechávám a ani je nepřelepuji. Před zákazníkem potom starou cenu škrtnu, aby věděl, která platí, a to oceňují. Jenže když platí zrovna ta vyšší, tak se spíše diví a říkají, že v televizi slyšeli, že léky by měly být levnější," tvrdil Krásl.

Jeho samotného ale vůbec nepřekvapuje, že ceny „létají" nahoru a dolů. Jak říká, je jen jedno pravidlo, a to takové, že nejsou žádná pravidla. Uvedl také několik příkladů zlevněných či zdražených léků. „Lék na bolest zubů Valetol stál minulý rok 49,80 koruny, letos je 
k prodeji za 47,60 koruny. Naopak lék na předpis Tramylpa stál 86 korun a nyní je za 108 korun," zmínil Krásl.

Jako poslední příklad uvedl známý lék Acylpyrin, který také podražil. Vloni ho pacienti mohli koupit za 29,70 koruny, letos už však za 34,10 koruny.

U stravy pro ty nejmenší je to jinak

V případě kojenecké výživy je cena ovlivněna jinak než u léků. „Kojenecké výrobky jsou závislé na marketingových akcích od dodavatelů," řekl lékárník Krásl. Například Sunar Complex 2 šest set gramů podle něj maminky v počátecké lékárně U Svaté Kateřiny minulý rok zakoupily za dvě stě třicet čtyři korun, letos zlevnil o patnáct korun, tudíž stojí 219 korun.

Při koupi knih zákazník skutečně slevu pocítí, ale opět ne ve všech případech. U titulů skladem se nižší DPH promítne jen výjimečně. Například pracovníci Vytopilova knihkupectví v Pelhřimově ceny u některých knih upravovali.

„Cenový rozdíl je malý a zákazníci změny většinou nevidí, spíše si všímají letáků a akčních cen," vysvětlil majitel stejnojmenného knihkupectví Jaromír Vytopil. Podle něj mohou zlevnit ty knihy, které jim předem určí dodavatel. „Po snížení DPH z patnácti na deset procent se snížení cen projevilo hlavně u nových knih," dodal Vytopil.

Marie Ježková z Bohdalína si snížené sazby DPH u tohoto sortimentu nevšimla. „O změně DPH nevím, ale je to pro mě milé překvapení. Člověk je rád za každý levnější produkt. Dětskou výživu nepotřebuji a knihy si nekupuji, jen si občas nějaké vypůjčím. Léky si teprve koupit půjdu, tak uvidím, jaké jsou levnější. Na důchod nám moc nepřidali a manžel bere celkem dost léků, takže jsem ráda za každé zlevnění," přemítala Ježková.

Do třetí nejnižší sazby spadají také některé veterinární léky a potraviny pro lidi, kteří nemohou jíst lepek nebo dodržují přísnou jaterní dietu.

Denisa Šimanová