Přitom před nedávnem se tato firma snažila prodat své mlékárenské závody v Moravských Budějovicích a Jaroměřicích nad Rokytnou. K jejich prodeji ale nakonec nedošlo, přestože o koupi usilovalo hned několik vážných zájemců ze strany renomovaných firem. Provozovny se chystaly k prodeji a také byla vypovězena smlouva velkým dodavatelům mléka, kteří poté našli nové odbytiště u jihočeské Madety.

Důvody propouštění v mlékárnách přiblížil jejich ředitel Jiří Věžník: „Od 1. srpna vyrábíme menší množství sýrů, což je způsobeno tím, že jsme vypověděli smlouvu na dodávky mléka Třebíčskému mlékařskému družstvu.“ Jelikož se sýry vyrábí v moravskobudějovickém provozu a zrají v želetavském provozu, proběhlo tam propouštění.

„V Moravských Budějovicích jsme propustili k 31. červenci 27 zaměstnanců, přičemž část jich tvořili zaměstnanci s pracovní smlouvou na dobu určitou a část jich byla na smlouvu na dobu neurčitou. V želetavském provozu jsme k témuž datu propustili sedm lidí a dalších sedm lidí ze stejného provozu má výpověď ke 30. září,“ informoval ředitel Věžník.

Propouštění v mlékárnách se podílelo na nárůstu míry nezaměstnanosti na Moravskobudějovicku o desetinu procenta. Tento mikroregion je jediným mikroregionem Třebíčska, kde v srpnu stoupla nezaměstnanost, zatímco jinde nejméně o desetinu procenta klesala.

Míra nezaměstnanosti na Moravskobudějovicku činila v srpnu 13,9 procenta a je druhou nejvyšší v rámci Třebíčska. Zlepšení situace lze ale očekávat jen těžko. „S přicházejícími chladnými dny se nejspíše omezí sezonní práce – zejména ve stavebnictví a zemědělství,“ nastínil vedoucí odboru třebíčského úřadu práce Lubomír Kundela. Zatímco v červenci bylo na Třebíčsku celkem 6 643 nezaměstnaných, v srpnu jich bylo jen o 77 méně.