„Zemědělci letos asi budou mít velkou nepřízeň počasí. Je velké sucho, ač pár milimetrů vody napršelo. Není to nic příjemného. A situace v oblasti cen v živočišné výrobě, zejména v chovu prasat, také není veselá,“ zamýšlel se krajský radní pro oblast zemědělství Josef Matějek.

V rostlinné oblasti se podle něj zvyšují zemědělcům náklady především kvůli stoupajícím cenám pohonných hmot, ale také hnojiv.

„Hlavní komoditou na Třebíčsku je nyní obilí, řepka a také mák,“ uvedl Matějek. Tyto tři hlavní komodity a také kukuřici pěstuje Agrochema Studenec.
Její předseda Miroslav Horký Deníku řekl: „Co se týká obilí, je u nás na prvním místě ozimá pšenice. Mimo to máme ozimý ječmen, okrajově pěstujeme žito. Hodně bude letos řepky, vyseli jsme ji v srpnu zhruba na sedmi stech hektarech půdy. Je to stabilní plodina, co se dá dobře pěstovat a rozumně prodat.“ Stále větší počet zemědělců sází na kdysi tradiční mák. I ten Agrochema Studenec vysela. „Mák jsme vyseli na šesti stech hektarech půdy. V Česku se mák vyčistí, naplní do vaků a většina produkce pak putuje do zahraničí, vyváží se do celé Evropy,“ zmínil Horký.

Už v květnu začnou stavět stanici

Kromě tradiční pšenice ozimé letos ZD Hrotovice oseje i hrách a kukuřici. „Kukuřice bude letos o něco více, protože 2. května začínáme stavět bioplynovou stanici,“ nastínil předseda hrotovického družstva Bohumír Hutař.

Kukuřici letos vypěstují i v ZD Kouty pro svoji bioplynovou stanici, stejně jako Rolnická společnost Lesonice či ZD Dešov.

„Kukuřici máme zhruba na tři sta hektarech půdy – polovina je na krmení a polovina pro bioplynovou stanici,“ líčil předseda ZD Kouty Lubomír Pisk. Jinak je podle něj skladba osiva pro letošek stejná jako léta předešlá – ozimá pšenice, ječmen a krmné plodiny.