„Bude také záležet na tom, o kolik pozemků bude zájem. Podle toho se rozhodneme, jestli uděláme obě nové ulice najednou, nebo každou za deset milionů zvlášť," dodal budějovický starosta Vlastimil Bařinka k lokalitě Zahrádka, která leží u staré silnice vedoucí směrem ke Znojmu.

Do třinácti parcel v jihovýchodní části lokality Na Kopcích by chtělo v příštím roce investovat město Třebíč. „Částku víme, nicméně bych ji nerad zveřejňoval, protože připravovaný rozpočet a jeho části jsou stále ve fázi návrhu," připomněl třebíčský starosta Pavel Janata.

Také další z největších investic okresního města v roce 2016 se bude týkat přípravy pozemků pro výstavbu. Ve směru k Pocoucovu by totiž vedení radnice rádo vykoupilo parcely pro novou průmyslovou zónu. „Už to si vyžádá značné finanční prostředky a dalším výdajem určitě bude zasíťování této plochy, i když je otázkou, zda se to stihne už během příštího roku," zamyslel se Pavel Janata.

Významným červeným číslem v rozpočtech hned několika měst na Třebíčsku budou opravy povrchů silnic, pod nimiž se letos rekonstruovaly a někde stále ještě opravují kanalizační a vodovodní řady.

Nové vozovky celkově za více než třináct milionů korun proto mají vzniknout v nejméně sedmi ulicích Moravských Budějovic. „Chtěli bychom tím kompenzovat to, co tady lidé letos museli snášet, když skáčou přes výkopy a chodí blátem," připomněl Vlastimil Bařinka letošní stále ještě ne zcela dokončené práce svazku obcí vodovody a kanalizace.

Zatímco budějovická radnice bude v příštím roce uvažovat o čerpání úvěru, který by částečně pokryl výdaje města, v Jaroměřicích nad Rokytnou k takovému kroku zatím důvod údajně není. „Už po dva roky si žádné peníze nepůjčujeme. Daří se nám hospodařit pouze s vlastními prostředky a díky čerpání dotací," potvrdil starosta Jaroslav Soukup.

Investovat by chtěl stejně jako Budějovičtí do oprav nejméně pěti ulic, ve kterých se letos opravovaly podzemní sítě. „S rekonstrukcí vozovek a chodníků počítat musíme," dodal.

Prostředky určené na opravy či rozvoj městského majetku mají podle návrhu rozpočtu pro rok 2016 dosáhnout 28 milionů korun. „Věřím, že možná už koncem příštího roku bychom chtěli zahájit přípravu projektové dokumentace na rekonstrukci sokolského areálu, který by nám měl být v blízké době převeden," řekl Jaroslav Soukup.

Strategické investice čekají také Náměšť nad Oslavou. Konkrétnější však starosta Vladimír Měrka být nechtěl. „Pracovní schůzku zastupitelů, na které se tím budeme zabývat, máme 20. listopadu a rozpočet budeme schvalovat v prosinci. Klíčové věci, které nás čekají, tak ještě musíme probrat," vysvětlil.

Úvěr na stadion

Jistým výdajem města bude i v příštím roce 2,7 milionu jako úhrada splátky úvěru, který sloužil pro výstavbu městského zimního stadionu. V Náměšti by se také měly opravovat chodníky a silnice. „Podobně jako se nám letos povedla ulice Vítězslava Nezvala ke hřbitovu, opravíme v příštím roce i některou z dalších ulic," přislíbil Vladimír Měrka.

Několik drobných investic plánuje v nadcházejícím rozpočtovém období i vedení Jemnice. Podle starosty Miloslava Nevěčného půjde ve velké části o projekty vynucené pracemi jiných vlastníků. „Pokud se Kraj Vysočina, kterému patří hlavní průtah městem, pustí do jeho opravy, tak při tom budeme rekonstruovat chodníky. Také se nejspíš kvůli opravám nízkého napětí firmy E.ON dostaneme k rekonstrukci veřejného osvětlení," líčil jemnický starosta.

Už teď jistým výdajem budou opravy po letošních opravách kanalizace. „Když shrnu i další drobnější věci, dostáváme se na číslo asi sedmi proinvestovaných milionů v příštím roce," odhadl Nevěčný.

Největším výdajem pro radnici v Hrotovicích by podle starostky Hany Škodové měly být úpravy místního koupaliště. „Se zastupiteli budeme řešit, jak zajistit čištění vody," popsala starostka.

Hrotovice a už zmíněná Třebíč zahájí rok tradičně s rozpočtovým provizoriem, zastupitelstva ostatních měst budou mít návrhy rozpočtů na stole už v závěru letošního roku.