Jednou z mnoha možností, jak se za vyššími kopci dostat, jsou právě jednodenní lyžařské zájezdy, které kromě jiných pořádají také města a obce. Těch se účastní jak mladí, tak i staří lidé, kteří si s sebou vozí většinou běžky.

Na jeden takový zájezd se právě mohou těšit i obyvatelé Počátek a jeho okolí. Zimní výlet tam tradičně pořádá Tělovýchovná jednota Spartak Počátky. „U nás je to dlouholetou tradicí. Jezdíme už tak patnáct, dvacet let," vysvětlil člen Spartaku Jaroslav Vrábel.

A podle něj je v Počátkách o zájezd velký zájem. Na hory vyrážejí každým rokem, většinou v únoru. Minulý rok však kvůli nedostatku sněhu vyjet nemohli. „Letos pojedeme na Šumavu, konkrétně do lyžařského areálu Zadov. Nadšenci odjíždějí 21. února," zmínil Vrábel.

Lyžování nebo výlet na běžkách

Jedná se o jednodenní výlet. Na ten si lidé mohou vzít lyže nebo běžky. Ti, co se rozhodnou pro běžky, si mohou vybrat běžeckou trasu, jakou chtějí. Autobus mají většinou objednaný na brzké ranní hodiny. „Letos je odjezd naplánovaný na půl sedmou, lyžařské vybavení nakládáme o čtvrt hodiny dříve. Na sjezdovce jezdíme do sedmnácti hodin a domů se vracíme kolem devatenácté hodiny," řekl Vrábel.
Podle něj jezdí na výlet rodiny, staří lidé i mladé páry. „Myslím si, že cenově je to docela výhodné. Člen Spartaku zaplatí dvě stě padesát korun a ostatní to mají o padesát korun více," vysvětlil Vrábel.

Dalším městem na Pelhřimovsku, kde se mohou zájemci zúčastnit podobného zájezdu, je Humpolec. Zatím se ale neví, zda se zájezd uskuteční i tento rok. „Výlet jsme zorganizovali celkem osmkrát, ale naposledy jsme na hory jeli před třemi lety. Potom byl zájem o lyžování malý, a tak jsme to zrušili," řekla ředitelka turistického a informačního centra Humpolec Marcela Kubíčková.

Ta ale uvažuje o tom, že by letos udělali výlet na rakouský Hochficht. „Dříve jsme jezdili do Orlických hor nebo do Krkonoš. Letos bych ale ráda vyrazila na Hochficht, protože je tam moc pěkně," uvedla Kubíčková. Podle ní se cesta vyplatí například lidem, kteří jedou ve dvou. Nestojí je to moc peněz a také se o nic nemusí starat.

Kdežto když jede celá rodina, je lepší vyjet na hory autem. „Když jsme spočítali náklady za dopravu a vydělili to počtem míst v autobuse, tak to pro každého vyšlo asi na 200 korun," uvedla Kubíčková.

V Horní Cerekvi naopak lyžařský zájezd uskutečnit neplánují. „To nás ani nenapadlo uspořádat takový zájezd. Myslím si, že každý lyžař si rozhodne sám, kdy a kam chce jet," řekl starosta Horní Cerekve Jaroslav Andrle.

Denisa Šimanová