Ovocnáři z Třebíčska se však zatím levnější konkurence neobávají. Může za to i úroda, která je menší než obvykle. Doufají rovněž, že uspějí díky lepší kvalitě. „Mám poloviční úrodu a cena je patnáct až sedmnáct korun za kilogram, většinu prodávám za šestnáct," informoval ovocnář František Jančík z Jaroměřic nad Rokytnou.

Tlak na snižování ceny kvůli levnějšímu dovozu z Polska zatím nepocítil. „To se týká hlavně Čech a příhraniční oblasti. Na Moravě je podstatně nižší úroda. Možná až se to sem postupně bude více valit, tak ceny klesnou," dodal Jančík.

Výrazný tlak na ceny jablek nezaznamenal zatím ani Josef Svoboda z moravskobudějovické pobočky firmy Zemko. Ta se zabývá prodejem ovoce a zeleniny. „V nabídkách se polská jablka začínají objevovat, ale zatím nijak nepřevažují," řekl Svoboda. Podle jeho slov se však může vše změnit s pokračující sklizní.

„Polští zemědělci ročně sklidí až tři miliony tun jablek, přičemž do Ruska jich vyváželi kolem osmi set tisíc," řekla tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová. Situace se ale na českém trhu nestihla projevit v plné míře. „Hlavní sklizeň začala před pár týdny. Víc budeme vědět v říjnu," dodala Homolová.

Lepší kvalita

Výhodou místních ovocnářů by mohlo být, že jejich úroda není tak velká jako v loňském roce. „To nebezpečí tady je, ale myslím, že spíše Čechy budou mít větší problémy. Myslím, že Morava se úrody zbaví," věří František Jančík.

Letošní úroda pro něj byla výrazně slabší než v minulém roce. „Problémem bylo sucho. Loni byla také velká úroda a stromy mají snahu odpočívat. A někde byl problém také s mrznutím. Mrazy byly v pásech. I v rámci jednoho podniku mají nepoškozené stromy a ty o 25 metrů dál totálně zmrzly," popsal sadař.

Tuzemská jablka by si se zahraniční konkurencí mohla poradit i díky lepší kvalitě. „Faktem je, že jsou již v nabídkách polská jablka, která jsou o jednu či dvě koruny levnější. Je tam ale rozdíl v kvalitě. Neříkám, že jsou špatná, ale u těch jejich odrůd chybí vybarvenost. Pokud je jablko pěkně červené a lákavé, tak se prodá i o dvě koruny dráž," dodal Josef Svoboda. „Máme i větší počet odrůd než Poláci," dodal Jančík.

František Jančík navíc věří svým stálým odběratelům. „Věřím, že se mě to nedotkne, protože prodávám stálým zákazníkům," řekl Jančík.