Aquapark Laguna ročně spolkne z městského rozpočtu 7,768 milionu korun. Pokud by provozní příspěvek z radnice nepřicházel, znamenalo by to pro areál velké potíže. „Myslím si, že by to bylo likvidační," řekl ředitel Laguny Jiří Novák. „Když se zeptáte šéfů podobných zařízení, každý řekne, že se takový areál bez dotace nedá provozovat," dodal.

Požadavek opozičních zastupitelů na zveřejnění hospodaření Laguny by řediteli nevadil. „Z našeho pohledu s tím problém nemám. Dokládáme vše přesně, my nemáme co skrývat," prohlásil Novák. Jeho slova potvrzují také dokumenty uložené na radnici, do kterých redaktor Deníku nahlédl.

Hmoždinky za 24 Kč

Na co byl použitý provozní příspěvek, ukazuje objemný fascikl dokumentů. 1,22 milionů šlo na vodu, 2,36 milionů na teplo a 1,69 milionů na ostatní provozní náklady. Například za opravu chlorovacího zařízení dala loni Laguna 45 tisíc korun. Ve vyúčtování se dají nalézt i mnohem menší položky, například hmoždinky za 24 korun. Dotace od města však veškeré náklady Laguny nepokryje. „Naše celkové náklady jsou mnohem vyšší, přesné číslo ale z hlavy nevím," podotkl Novák.

Podle Pavla Krause, vedoucího odboru správy majetku a investic města, může město nahlížet do kompletního vyúčtování Laguny. „Ze smlouvy na to máme právo, což se také děje. Asi dva roky zpátky prováděl kontrolu účetnictví Laguny finanční výbor a žádné pochybení nenašel. Ani my si nedovolíme něco zanedbat, jsou to veřejné prostředky," konstatoval Kraus.

Provozní příspěvky se obvykle udělují ve stejné výši jako minulý rok. U Laguny ale loni došlo k navýšení, a to kvůli přístavbě aquaparku. „Celý rok 2014 už jela přístavba, to znamená navýšení nákladů na energie, mzdy a x nových provozních nákladů. Když se tedy v lednu roku 2014 schvaloval rozpočet, vycházelo se z určité prognózy," podotkl Kraus.

„Předpokládalo se zvýšení příjmů ze vstupného a naopak zvýšení nákladů, z čehož se spočítala nová částka," vysvětlil Kraus navýšení dotace ze 4,77 milionů na 7,77.

Za loňský rok sice ještě Laguna nemá hotovou výsledovku, Pavel Kraus nicméně říká, že podle předběžného vyúčtování vše sedí. Podrobná kontrola je ještě v plánu.