Vietnamcům se nedá upřít enormní pracovitost. Třeba v Jaroměřicích provozují u zámku samoobsluhu s potravinami. Otevřeno mají každý den, včetně neděle.


Dříve oblečení, nyní spíše potraviny


„Obchod je tu devět měsíců, zisky nejsou závratné, spíš bych řekl, že si na nás lidé zvykají, učí se k nám chodit,“ prozradil dvaapadesátiletý Doan Van Han, který tu pomáhá synovci. Kde jsou dnes regály plné jídla, dříve stávaly stojany s oblečením. V malých Jaroměřicích s vysokou mírou nezaměstnanosti ale změna podle jeho slov neznamená závratné plus.


V Česku je od roku 1988. Začínal v pražské ČKD, pak byl velmi dlouho v Chebu. Nyní se usídlil s manželkou v Jaroměřicích. Neodpustil si drobnou poznámku: „Není nám teď moc dobře, ale z mládí vím, co je opravdový hlad. To tu lidé neznají.“ Ve Vietnamu byl naposledy před dvěma lety na svatbě. „Bylo to hodně drahé, ještě dlouho se tam nepodívám,“ pokrčil rameny.


Na třebíčském Karlově náměstí je zhruba desítka asijských prodejen. Ze všech domů patří Vietnamcům jeden a půl. Na takzvané horní straně je to polovina domu nalevo od kdysi vyhlášeného Konibaru. Nyní dva vietnamští majitelé přízemí kompletně rekonstruují. Měly by tam být opět oděvy.
Na takzvané dolní straně náměstí dva Vietnamci s trvalým pobytem v Brně koupili dům, který pronajímají pro asijský restaurant. Průchod pak zabrala prodejna s oblečením a různými tretkami. Hospodu s asijskými specialitami i prodejnu mají v pronájmu další Vietnamci. Kolik platí? Měsíčně vydají za nájem sto tisíc korun.


Méně hostů také v místních bistrech


„Mám tu restauraci asi pět let, nájem mi vyprší do pěti měsíců. Jestli jej budu obnovovat? Vůbec nevím, jsou těžké časy, lidí chodí málo, a o snížení nájmu jsem ještě s majiteli domu nejednal. Pokusím se o to, šedesát tisíc měsíčně bez energií je hodně,“ naznačil Pham Van Gioi, jenž žije v Česku 15 let.


Nízké tržby vykazuje i obchod v těsném sousedství asijského bistra. Pětačtyřicetiletá prodavačka, která si přála zůstat v anonymitě, zde pracuje s dcerou. „Doslova přežíváme, zákazníků je minimum. Kdyby manžel nepracoval v Mann Filteru v Nové Vsi, asi bychom vůbec jako rodina nevyšli. Nájem platíme 40 tisíc měsíčně,“ posteskla si. V naší republice žije patnáct let, přijeli sem už jako rodina s dětmi. Jejich dcera musela během dvou let dohnat celou školní docházku. Situaci vnímá tak, že někteří Češi jsou opravdu zlí, jiní naopak vstřícní. Její matka byla naposledy ve Vietnamu před osmi lety.


Přestože Vietnam tolik krize nezasáhla, na letenku za třicet tisíc se jí peníze nedostávají. „Tady je pořád ještě o něco lépe, ale mám pocit, že Vietnam přestává být až tak chudá země, jak bývala. I turisté už jej objevují jako zajímavou destinaci,“ poznamenala.