Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihař mívá nejvíc práce hlavně na jaře

Třebíč - Martin Němec je knihař. Rukama mu za dva-cet let podnikání prošly tisíce svazků. Vyvazuje kroniky, pamětní knihy, diplomové práce i sbírky zákonů a výroční zprávy. Přehled působí možná poněkud fádně, proto je třeba k němu přičíst i ražbou zdobené svazky a bibliofilie, kterých má Martin Němec na svém kontě rovněž nespočet.

4.7.2016
SDÍLEJ:

Knihař Martin Němec.Foto: Deník/Luděk Mahel

„Dělal jsem almanachy pro vysoké školy do Vídně, ale také například spousty kronik z obcí od Vysočiny po Moravu," ukazuje Martin Němec. Zákazníci mu při zpracování nechávají volnou ruku, jeho práci věří. „Vyberou si obvykle barvu, ale to ostatní, ty přídavky, co člověka napadne, nechají na mně. Je to takové výtvarno," popisuje knihař.

Aktuálně má na stole ve své dílně ražbou zdobená svatební oznámení. O ty je prý nyní velký zájem, a tak často pracuje na nich. Krom toho se věnuje rámování a paspartování obrazů. Díky tomu se nenudí u jednotvárné činnosti, jeho pracovní dny jsou pestré. „Práce je to různorodá. Člověk musí neustále improvizovat, je to pokaždé něco úplně jiného. I časově je to náročné," míní Martin Němec.

Jeho klientelu tvoří krom zákazníků ze zahraničí především třebíčští umělci. „Hodně jsem pracoval pro pana Luňáka a Emanuela Ranného, spolupracuji s Borisem Kjulleněnem," vyjmenovává Martin Němec. Rámoval, jak říká, i cenný obraz akademického malíře a grafika Jiřího Anderleho a řadu vzácných děl, která si přinesli zákazníci.

Na rozdíl od let minulých jsou dnes v nabídce stovky rámů a paspart, a zákazníci tak mají opravdu z čeho vybírat. „Vyberou si rám, barvu rámu, barvu pasparty. Já můžu poradit s její velikostí," vykládá Martin Němec. Pokud by někoho zajímalo, zda jej živí spíše rámování než knihařství, jednoznačnou odpověď nedostane. „Dá se říct, že z velké části rámování. Ale vždy na jaře nastává boom u vazeb, studenti potřebují vyvázat diplomové a závěrečné práce. Bývá toho opravdu hodně, málokterou další zakázku ještě v tom období stíhám," naznačuje Němec.

Knihař Martin Němec.

Jak se ke své ne zcela všední práci dostal? Vystudoval obor knihař na polygrafické škole v Brně, úplně na počátku ale stál zájem o výtvarné umění, který v něm coby v malém chlap-ci probudila babička a otec známý fotograf. „Pocházím z Horního Smrčného. Moje babička tam vždy ráda malovala, hlavně rostlinky a kytky pestrými barvami. Později jsem maloval s ní. To mne asi nejvíc ovlivnilo. A samozřejmě otec, fotograf, mne také vedl k oboru a poradil, když jsem potřeboval," vzpomíná Martin Němec.

Následně začal chodit do Lidové školy umění k Borisi Kjulleněnovi. „S ním jsem strávil hodně času. Věnoval se mi, formoval mně asi v tomhle ohledu nejvíc. Po základní škole jsem šel na polygrafickou školu do Brna, obor knihař." K vlastní živnosti vedla ještě cesta přes práci v redakci vydavatelství a třebíčské tiskárny, ve kterých pracoval jako zaměstnanec. Vlastní dílnu má od roku 1996. A nestěžuje si. „Prá-ce mne uživí," říká. Kdyby si ale mohl zvolit životní dráhu znovu od začátku, možná by zamířil ještě více tam, kam ho srdce táhne. K výtvarnému umění. A možná by šel studo-vat malířství. „Ale malíři to mají těžké. Školy chrlí hodně budoucích malířů, ne všichni se prosadí. Ale knihaři nepřibývají," přemítá Martin Němec.

Knihař Martin Němec.

Autor: Luděk Mahel

4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení