„Je to většinou o osvědčených titulech, a pak titulech vyzdvihnutých reklamou. Teď je například populární pořad Prostřeno, takže je zájem o tuto kuchařku. Nebo si lidé přečtou recenzi, která chválí Hypnotizéra, a koupí si jeho,“ popsala výběr knih Lenka Trojanová z knihkupectví Trojan v Třebíči a dodala: „Nedokáži posoudit přesné motivace lidí, proč vybírají jakou knihu, ale například na onom Hypnotizérovi to vypadá, že dávají dost i na odborné recenze.“

Skandinávské detektivky a Viewegh

I přes reklamu či pochvalné recenze dají lidé nejvíce na předešlou zkušenost s daným autorem. „Vedou především osvědčené tituly. Vyjde například nový Viewegh, s kterým mají dobré zkušenosti, tak si koupí Viewegha,“ řekla Trojanová.


Svoje místo pod vánočním stromečkem si letos ve spoustě domácností najdou nepochybně stále populárnější severské detektivky. Po Larssonově trilogii Milénium, která se stále velmi dobře prodává, to letos bude právě Hypnotizér Larse Keplera.


„Já mám přečtené Muže, kteří nenávidí ženy i Dívku, která si hrála s ohněm. Teď pod stromeček si přeji třetí díl této trilogie. Myslím, že budu číst celé svátky,“ dokládá velkou popularitu trilogie Milénium Luboš Nováček z Třebíče.


V dětské literatuře momentálně vládne Zdeněk Svěrák. Velkými hity jsou jak knížka Kuky se vrací, tak Pan Buřtík a pan Špejlička.
„Kuky se momentálně prodává i s hračkou, takže je o něj velký zájem. Pohádkám pomáhá i to, pokud jsou zrovna ve večerníčku,“ dodala Lenka Trojanová.


Dárkové poukazy


Než nakoupit špatně, využívá spousta lidí raději dárkové poukazy. Pokud však pod vánočním stromečkem přeci jen najdete knihu, kterou ve své knihovně již máte, není problém ji v knihkupectví vyměnit za jinou ve stejné ceně.


Ať už tedy pod stromečkem skončí nějaká ta novinka či osvědčený titul, vypadá to, že i letos se pod většinou stromečků knížky najdou.