První větší zaměstnavatel na Jihlavsku začíná hledat nové lidi. To by mohlo znamenat, že konečně dochází k oživení ekonomiky.

Jihlavský Automotive Lighting, jeden z největších výrobců světlometů do osobních aut, ve čtvrtek oznámil, že v následujících měsících nabídne přes padesát nových pracovních pozic. „Nábor bude rozložen do nadcházejících čtyř měsíců, ale společnost počítá, že v souvislosti s oživením výroby bude další lidi přibírat i pak," informovala Petra Kellerová, projektová manažerka marketingové společnosti MenSeek, která pro Automotive Lighting pracuje.

Podle dostupných informací se nábor zaměří na široké spektrum zaměstnanců, tvořené čerstvými absolventy i zkušenými odborníky od vývojářů až po střední manažerské pozice v nákupu, kvalitě, logistice či procesním inženýrství a výrobě.

Jihlavský úřad práce nová pracovní místa vítá. „Samozřejmě, že jsme rádi, když firmy na Jihlavsku nabírají nové lidi. Nedostatek volných pracovních míst je velkým problémem. V kraji v současnosti evidujeme na pětadvacet tisíc nezaměstnaných, ale pouze necelou tisícovku volných míst," reagoval na čerstvou zprávu o pozitivním vývoji na regionálním pracovním trhu ředitel úřadu práce v Jihlavě Jiří Hrdlička.

Automotive Lighting ohlásil, že k potřebě hledat posily do stávajících odborných týmů dochází v souvislosti s dlouhodobým nárůstem investic do vývoje. Společnost potřebuje například experty v odvětví mechanického designu, ale rovněž lidi na střední manažerské pozice.

A šanci chce dát i čerstvým absolventům bez praxe. „Snažíme se, aby i ti profesně nejmladší měli šanci budovat kariéru co nejrychleji a ve firmě s naší pomocí pracovně vyrůst," potvrdila Marcela Brožová, personalistka společnosti Automotive Lighting.

Na úřadu práce ale vědí, že ne všechny nábory musí ke snížení míry nezaměstnanosti vést. „Pokud zaměstnavatel řeší situaci pomocí pracovníků z agentur práce, tak se evidovaní nezaměstnaní na trh práce nedostanou," poukázal na rizika některých náborů pracovních sil Hrdlička.

Podle informací Deníku by ovšem společnost Automotive Lighting měla nabírat nové lidi výhradně na základě řádných pracovních smluv.

Automotive Lighting, který působí v Jihlavě od roku 1999, měl na konci roku 2012 čtrnáct set zaměstnanců.