„Když jsme v roce 2007 s lodní dopravou na přehradě začínali, velký zájem o její provozování ze strany plavebních společností nebyl,“ přiznala předsedkyně mikroregionu Horácko a starostka Koněšína Hana Žáková.

„Po pěti letech je jasné, že to byl krok správným směrem. Proto chceme dát šanci všem, kteří by o její provozování měli zájem. V rámci výběrového řízení jsme obeslali celkem 14 společností, které se tímto druhem podnikání zabývají,“ upřesnila Hana Žáková. Od roku 2007 do roku 2009 si plavbu po hladině přehrady nenechalo ujít téměř 80 tisíc cestujících, kterým v současné době na 12ti kilometrové plavbě slouží pět lodních zastávek.

V roce 2007 vzala provoz na svá bedra firma Quarter, která dostala povolení na první pětileté období. Žádným nováčkem v tomto oboru rozhodně není, kromě lodní plavby v Dalešicích zajišťuje přepravu na vodních nádržích Slapy a Orlík.

„Určitě se výběrového řízení zúčastníme. Není to pro nás finančně nezajímavé, taky jsme do toho už dost investovali, a tak máme zájem jezdit po přehradě dál,“ řekl majitel společnosti Quarter Pavel Šofr. „I když musím říct, že z toho mám smíšené pocity. Zatím si na naše služby nikdo nestěžoval a tak nevidím důvod proč pořádat výběrové řízení. Nevím co za tím vším je. Pokud opravdu dojde na to, že zakázku získá jiná firma, tak loď naložíme a odvezeme,“ dodal Pavel Šofr.

Pětileté provozní období dává manévrovací prostor oběma stranám. „Všichni zástupci mikroregionu jsou ve svých funkcích určité období a není naším záměrem s provozovateli uzavírat dlouhodobější smlouvy. Každých pět let proběhne výběrové řízení a to určí vítěze. Je nám jasné, že náklady provozovatele na pořízení lodě, opravy o další věci s tím spojené jsou nemalé. Zase na druhou stranu, když bychom zvolili špatnou firmu, dlouholetý kontrakt by byl na škodu,“ upřesnila starostka Žáková.

Zájemci o provozování lodní dopravy na Dalešické přehradě v roce 2012 až 2016 mohou své nabídky odevzdat nejpozději do 30. září 2010. Výsledky řízení budou oznámeny nejpozději do 31. října 2010.