„I když průmyslová zóna není ještě hotová, máme už nyní možnost prodávat pozemky. Již jsme absolvovali první setkání s potencionálními investory. Z dvanácti zájemců jsme vytvořili tři skupiny,“ informoval starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Radnice má jasnou představu, které investory v průmyslové zóně uvítá, a jakým naopak řekne ne. „V první skupině jsou ti, kteří splnili všechny naše podmínky, a to i ze strany ekologie a životního prostředí. A spadají také do kategorie preferovaných oborů,“ přiblížil Mrkos.

Ve druhé skupině jsou zájemci s podmínečně přípustnými obory. „Třetí skupinou jsou investoři, kteří do žďárské průmyslové zóny nepůjdou, budou odmítnuti. Jedná se například o sklady nebo logistické parky,“ podotkl žďárský starosta.

Jména konkrétních firem, které do průmyslové zóny míří, zatím radnice tají. „Máme gentlemanskou dohodu, že je nebudeme zmiňovat, dokud všechno neproběhne schvalovacím řízením. Mohu říct jen to, že jde o firmy z oblasti pokročilého strojírenství, obrábění CNC stroji a automatizace. Ve většině případů jde o místní firmy, jedna je zahraniční,“ nastínil Mrkos.

Projekt Jamská II vyjde Žďár nad Sázavou na 103 milionů korun. „Třiapadesát milionů jsme získali dotaci od agentury CzechInvest,“ připomenul Mrkos.

Přijela i ministryně

Státní dotace byla důvodem, proč si stavbu průmyslové zóny přijela prohlédnout i ministryně financí Alena Schillerová. „Navštívila průmyslovou zónu, která je v druhé etapě výstavby s podporou CzechInvestu a Ministerstva průmyslu a obchodu. Zaměřuje se na investory s vysokou přidanou hodnotou práce a hlavně na rozvoj místních firem. Teď je ve fázi síťování a vybírání zájemců,“ potvrdila návštěvu Šárka Vostálová, asistentka poslankyně Moniky Oborné, která ministryni na Vysočinu pozvala.

Na ploše o rozloze deseti hektarů začnou noví investoři stavět počátkem příštího roku. Ve městě tak přibudou nová pracovní místa. „Vznikne tam okolo čtyř stovek pracovních příležitostí. Právě tam dokončujeme infrastrukturu a propojku ulic Jamská a Novoměstská. Pak už bude záležet jen na nových firmách, jak budou investovat do svých nových objektů. Předpokládáme, že v průběhu příštího roku se průmyslová zóna Jamská II zaplní,“ řekl místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Průmyslová zóna Jamská II volně navazuje na průmyslovou zónu Jamská I, kde působí patnáct podnikatelských subjektů. V těchto dnech začala další etapa prací, a sice propojení průmyslové zóny s Novoměstskou ulicí se současným zasíťováním. Tím pádem došlo k uzavření části Novoměstské ulice pro všechna motorová vozidla. V téže lokalitě je i další uzavírka, která komplikuje život motoristům. „Uzavírka je na Novoměstské ulici a také v ulici Studentské,“ připomenul žďárský starosta.