Pokračovat v růstu hodlá firma Fraenkische v Okříškách, která patří mezi největší zaměstnavatele na Třebíčsku. „Naše firma se celý rok 2015 intenzivně rozrůstala a tento trend pokračuje i v roce 2016. Hned od začátku roku přijímáme nové pracovníky, rádi bychom jich během ledna a února získali až padesát," informoval personální ředitel Martin Klusáček. Ve Fraenkische hledají pracovníky a pracovnice do výroby a na nové lidi nemají žádné kvalifikační požadavky. „Vše, co budou potřebovat, je naučíme," dodal Klusáček.

Podmínkou je znalost jazyků

Přijímat nové lidi hodlá také další velký zaměstnavatel, Mann+Hummel. V jeho výrobním závodě počítají s nabíráním jednotlivců v průběhu celého roku. Až desítky zaměstnanců by rádi získali pro své servisní centrum. „Pokračujeme také v roce 2016 v trendu posledních let a plánujeme obsazovat řadu pozic především v oblasti výzkumu a vývoje, IT, účetnictví a personalistiky," sdělila mluvčí Daniela Vilhelmová. „Uplatnění u nás najdou jak zkušení profesionálové, tak šikovní absolventi. Podmínkou je však znalost cizích jazyků, především pak angličtiny," dodala Vilhelmová.

Větší nábor zaměstnanců na rok 2016 zatím neplánuje firma Tedom. „Počet zaměstnanců se od ledna 2015 do současnosti nijak zásadně neměnil, pohybuje se stále v počtu okolo 500 včetně lokalit v Hořovicích a Jablonci," uvedl manažer firmy Tedom Vlado Murár.

Největším firmám na Třebíčsku chybí techničtí pracovníci. „Problémy pociťujeme hlavně při shánění svářečů, servisních dispečerů a mechaniků, jakož i exportních obchodních manažerů, v Jablonci pak konstruktérů motorů a obraběčů kovů," řekl Murár.

Konstruktéry, technology, projektové pracovníky, seřizovače a zámečníky obtížně shání i okříšská firma Fraenkische. Ve výrobním závodě Mann+Hummel rovněž obtížně obsazují především technické pozice. „V servisním centru jsou to naopak pozice odborného charakteru s velmi dobrou znalostí cizích jazyků, jako je například oblast výzkumu a vývoje," dodala Vilhelmová.

Na ukazatele zaměstnanosti má podle ekonomů vliv více faktorů.

„Růst ekonomiky podporuje tvorbu nových pracovních míst. Nástup zimy oproti tomu vede obvykle k růstu podílu nezaměstnaných. Prosinec 2015 byl ale neobyčejně teplý, proto ten mírnější nárůst podílu nezaměstnaných na 6,2 procenta," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka.

Dvě desítky neobsazených pozic hlásí také Nemocnice Třebíč. Mezi nimi jsou lékaři, sestry i primář patologického oddělení.