Škody po zimě sčítají hlavně zemědělci v těch částech kraje, kde při tuhých únorových mrazech neležel sníh. Některé farmy na Třebíčsku musejí zaorat část pšenic.
Společnost Lesonice například zlikviduje asi 300 hektarů z celkových 800 hektarů ozimé pšenice. „To je poměrně veliká škoda, u pšenic na takové ztráty nejsme zvyklí. Ale zase dobře dopadla řepka,“ popsal ředitel Martin Diviš.
Podnik hospodařící na 2 500 hektarech půdy už má jarní obilí z větší části naseto.
Ječmen je v zemi
V plném proudu jsou jarní práce také na Pelhřimovsku. V Zemědělském obchodním družstvu Kámen už pracovníci v neděli doseli jarní ječmen, teď přihnojují ozimy. „Škody na ozimech nemáme, tady nás zachránil sníh,“ uvedl agronom Bohuslav Fendrych.
Družstvo, které má 3 700 hektarů půdy, patří mezi významné pěstitele brambor. Loni je mělo na 250 hektarech. Kvůli nízkým cenám za minulou sklizeň jim ale asi 50 hektarů ubere.
Sníh už neublíží
Traktory už jezdí po polích i na výše položeném Žďársku. „Začali jsme set v sobotu, počítáme, že gró bychom měli udělat tento týden,“ potvrdil Pavel Švec, předseda Zemědělského družstva Sněžné.
Jarní práce v této části Vysočiny začínají většinou až v dubnu. Rychlejší start bude podle Švece jen ku prospěchu. „Chceme využít tu vláhu, tady jsou půdy písčitější. Ani když přijde sníh, tak to nic neudělá, to už tady pamatuji mockrát,“ vysvětlil.
Družstvo ve Sněžném má zhruba 1 400 hektarů půdy. Mezi jeho důležité plodiny patří potravinářské žito, které teď zabírá 130 hektarů. Ozimy podle Švece celkově přezimovaly dobře, obavy z plísní se nepotvrdily. Družstvo seje zjara asi polovinu z celkových 410 hektarů obilí.