Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě mlékárny jsou na prodej. Zájem má Madeta

Třebíčsko – Majoritní podíl v jaroměřické a moravskobudějovické mlékárně prodává francouzský výrobce sýrů Fromageries Bel, případné kupce odmítá prozradit. Místní mlékaři dodávající do těchto mlékáren mléko se chystají na změnu. Budou mléko dodávat Madetě. „Od léta bude naše družstvo dodávat mléko do Madety,“ prozradil předseda ZD Kožichovice Jaromír Krátký.

23.4.2010
SDÍLEJ:

Jaroměřická mlékarnaFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Jaké kroky k tomu družstvo vedly, objasnil: „Naše družstvo dostalo od jaroměřické mlékárny výpověď smlouvy na dodávky mléka. Smlouva končí v červenci. Denně jsme tam dodávali 11,5 tisíce litrů mléka. Co bude změna vlastníka v jaroměřické mlékárně znamenat pro nás, to ještě nevím.“ Situace v jaroměřické mlékárně se nelíbí ZD Kouty, které do ní dodává kolem osmi tisíc litrů mléka denně.


Předseda tohoto ZD Lubomír Pisk za Mlékařské odbytové centrum Třebíč sdělil: „Třebíčské mlékařské odbytové centrum dostalo loni výpověď smlouvy na dodávky mléka. Smlouva končí v červenci. Abychom ji neporušili, budeme mléko dodávat, i když tam bude nový vlastník. Mohou nastat problémy. Dodavatelé mléka se cítí nejistě,“ shrnul.


„Jihočeská Madeta nabídla zdejším mlékařům lepší smluvní podmínky. Proto s ní Mlékařské odbytové centrum Třebíč uzavřelo smlouvu,“ vysvětlil Pisk, proč mlékaři na Třebíčsku kývli na nabídku Madety.


„Denně půjde o 100 000 litrů mléka,“ upřesnil ředitel centra Karel Coufal.


Mlékařské odbytové centrum Třebíč dosud zajišťovalo pro jaroměřickou a moravskobudějovickou mlékárnu zhruba polovinu zpracovávaného mléka.
Nový zdroj mléka se jihočeskému podniku hodí, protože s producenty na jihu Čech má problémy. Tamní družstvo Jih přestalo Madetě dávat 200 tisíc litrů mléka denně, vyváží do Německa.


Madeta mapuje podmínky


Zda o zmíněné dvě mlékárny je ze strany Madety zájem, se Deník zeptal mluvčí Madety Barbory Daňkové. Ta řekla: „Zjišťujeme podmínky a monitorujeme situaci. Zajímáme se o to. Uvidíme.“ Zájem o koupi mají údajně i někteří místní podnikatelé.


Objevují se spekulace, že o mlékárny stojí i olomoucká Olma, patřící společnosti Milkagro ze skupiny Agrofert Holding. S dotazem, zda má Olma zájem o koupi dvou mlékáren na Třebíčsku, se Deník obrátil na advokátku Lenku Příkazskou, zastupující v záležitostech pro tisk Olmu. Advokátka odpověděla: „K uvedenému dotazu sděluji, že můj klient není schopen se v současné chvíli k věci vyjádřit, a ponechává tedy vaši otázku bez komentáře.“


Francouzský výrobce sýrů má zřejmě zájem o rychlý prodej obou mlékáren na Třebíčsku. Nabízí je včetně smluv s dodavateli mléka, které však platí jen do konce července. V majetku společnosti Bel Sýry Česko nadále zůstane mlékárna v Želetavě, v níž se vyrábí sýry značky Želetava, Smetanito, Matador, Veselá kráva, Leerdammer, Kiri a Babybel.


Mlékárny v Moravských Budějovicích a v Jaroměřicích nad Rokytnou zaměstnávají 276 lidí a ročně zpracují 87 milionů litrů mléka. Za minulý rok vykázaly obrat kolem jedné miliardy korun.


„Dobré by bylo, pokud by ty mlékárny koupil někdo, kdo tam bude dělat specializovanou výrobu z mléka,“ zamýšlel se Karel Coufal, ředitel Okresní agrární komory Třebíč. Podle něj by bylo škoda nevyužít proškoleného personálu, kterým tyto mlékárny disponují.


Tyto úvahy jsou jistě opodstatněné. Nezaměstnanost v mikroregionech Jaroměřicko a Moravskobudějovicko je totiž nejvyšší v rámci celého Třebíčska. Například míra nezaměstnanosti na Jaroměřicku dosáhla v únoru 18,9 %.

EVA BÁRTÍKOVÁ
ČTK

Autor: Eva Bártíková

23.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení