Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě hodiny o uranu. Debata v Brzkově zvedla vlnu vášní

Brzkov – Pískot, ale i věcné dotazy zaznívaly, když se v kulturním domě mluvilo o otevření dolu.

13.3.2015
SDÍLEJ:

Bývalý uranový důl u Brzkova. Ilustrační foto.Foto: Deník/Zuzana Musilová

Osud uranového dolu v Brzkově není lidem z obce a dalších dotčených okolních sídel lhostejný. Ukázala to první velká debata o uranu v místním kulturním domě, kam si ve čtvrtek vpodvečer našlo cestu asi 150 lidí.

Ti se zajímali především o to, zda se jim prakticky za domy do deseti let opět otevře uranový důl. U toho nechyběly silné projevy nesouhlasu v podobě pískotu a vyhrožování letícími rajčaty. Vláda totiž loni v prosinci schválila materiál, který odstartoval přípravu na znovuotevření uranového dolu v Brzkově. O případném otevření dolu rozhodne rovněž vláda. S tím se ovšem většina přítomných lidí nechce smířit.

„Je mi už přes sedmdesát let a bydlím v Nových Dvorech u Polné. Přistěhovali jsme se sem před pár lety a místo jsme vybírali i s ohledem na budoucnost. Kdybych věděl, že se tu za pár let bude jednat o otevření uranového dolu, tak bych se sem nestěhoval. Chtěl bych proto dostat více informací o tom, co se tu chystá," uvedl své pohnutky k účasti na debatě Zdeněk Kolář z Polenska. Ten se obává především znehodnocení přírody a bagatelizace vlivu případné těžby na lidské zdraví.

„Pamatuji si debaty v padesátých letech na téma jaderná energetika, že se nemůže nic stát, a všichni víme, jak to dopadlo," narážel muž na osmdesátá léta a výbuch jaderné elektrárny v Černobylu. Těžbu v Brzkově proto vnímá jako rizikovou a považuje ji také za nepřipravenou.

Náměstek ředitele těžebního závodu Geam Josef Lazárek, která zpracovávala studii proveditelnosti případné otvírky ložiska Brzkov, však přítomné uklidňoval tím, že chtějí o všech krocích veřejnost informovat. Představení této studie také bylo hlavním bodem čtvrteční debaty v Brzkově. V dubnu by státní podnik DIAMO, jehož je Geam součástí, chtěl požádat Ministerstvo životního prostředí o rozšíření chráněného ložiskového území. „Rozšíření chráněného ložiskového území je proces, kdy si stát chrání své surovinové bohatství. Rozhodně to neznamená, že se tímto rozhodnutím v Brzkově bude těžit," uklidňoval dav Lazárek.

Těžba uranu by se kromě Brzkova týkala také Přibyslavi a Věžnice. Starosta Přibyslavi Martin Kamarád uvažuje dokonce o tom, že se kvůli těžbě uskuteční místní referendum.

O těžbě uranu v Brzkově se zatím rozhoduje po legislativní linii. Zatímco v prvním kroku, kdy bude ministerstvo rozhodovat o rozšíření chráněného ložiskového území, do toho obce a kraj zasahovat nemohou, tak v dalších krocích už se budou moci vyjadřovat.

To se týká především posouzení vlivu případné těžby na životní prostředí, tedy procesu EIA. Ten by podle harmonogramu měl začít ještě v letošním roce. Do tohoto procesu se zapojí také Kraj Vysočina. „Kraj Vysočina se bude moci vyjádřit v průběhu EIA a určitě se také vyjádří," uvedl radní Kraje Vysočina Martin Hyský (ČSSD).

Diskutující Marii z Přibyslavi zajímalo, jak se kraj k otevření uranového dolu v Brzkově staví. Jestli už se nějak radní vyjadřovali. „Diskutujeme o tom, ale zatím jsme žádné závěry na radě nebo zastupitelstvu neschvalovali," odpověděl opatrně radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životní prostředí Zdeněk Chlád (ČSSD).

Na to konto přišla z publika ostrá kritika toho, že Kraj Vysočina zatím jen aktivně přihlíží, a sám se nesnaží iniciovat vlastní studie a jenom vyčkává na kroky Ministerstva průmyslu o obchodu. „Určitě se na některé z dalších rad budeme bavit o studii proveditelnosti od Geama a zaujmeme k tomuto materiálu stanovisko. Je logické, že si stát chce chránit surovinovou základnu, ale zůstala řada nezodpovězených otázek," poznamenal radní Chlád s tím, že je nutné přistupovat k problematice opatrně a neunáhlovat se ve svých závěrech.

Poněkud úsměvně pro publikum působilo vystoupení zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, na které padaly otázky ohledně surovinové politiky státu a penězích, které vláda uvolnila na tyto první přípravné legislativní kroky. „Jestli je nějaký rozpor mezi starou a novou surovinovou politikou, to bych nechtěl tvrdit," poznamenal Dušan Dokoupil z oddělení politiky nerostných surovin Ministerstva průmyslu a obchodu.

Přítomné zajímalo, kolik bude výstavba a obnova těžby v uranovém dole stát, kdo to zaplatí a jak moc mohou do procesu příprav zasáhnout. Většina z diskutujících se stavěla proti záměru obnovit v Brzkově těžbu uranu. Ta tam probíhala v osmdesátých letech minulého století, poté důl prošel revitalizací.

Nynější plán počítá s tím, že by těžba mohla začít po roce 2020 a trvala by zhruba šestnáct let.

Autor: Jana Kodysová

13.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třebíči lidé zájem o volby měli. Například do volebního okrsku číslo 18 voliči v sobotu přicházeli stejným tempem jako v pátek, kdy odvolilo 43 procent oprávněných voličů.
3

V Třebíči zájem o volby trvá

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení