Řidič kamionu z Jihlavska, který nechtěl prozradit své jméno, má s uprchlíky své zkušenosti. Jezdí totiž přes kritické místo ve Francii, přes přístav Calais. Na vlastní oči před několika týdny viděl, jak se někteří běženci snažili dostat do kamionu jeho kolegy. Nyní ovšem řidiče nákladních aut trápí i další problém. Kvůli obnoveným hraničním kontrolách na rakouských a německých hranicích se jim prodloužila doba cestování.

„Zatím to není nic hrozného, o možných zdrženích nás navíc informoval dopravce prostřednictvím sms zpráv, ale trochu se obávám, aby nebylo ještě hůř," podotkl k vývoji uprchlické krize řidič kamionu z Jihlavska. Ten dle svých zkušeností při poslední cestě čekal asi hodinu na hraničním přechodu mezi Slovinskem a Rakouskem.
A rozhodně v tom není sám. Podobné komplikace se totiž na Jihlavsku dotýkají celé řady spedičních firem nebo třeba cestovních kanceláří, které své klienty posílají autobusem na výlety a zájezdy k našim sousedům.

Určité problémy připouští i jihlavská společnost ICOM transport, která kromě jiného zajišťuje i mezinárodní kamionovou dopravu. „Aktuálně zaznamenáváme zvýšené dopravní komplikace na hranicích s Německem, které jsou zapříčiněny hraničními kontrolami. Průměrná délka zpoždění se pohybuje mezi jednou až dvěma hodinami," potvrdila Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva společnosti ICOM transport.

Markéta Borisová z cestovní kanceláře v centru Jihlavy potvrdila, že sice žádné problémy zatím neregistrují, ale situaci raději sleduje. „Určitě může docházet ke zpoždění, zatím ale takové zkušenosti nemáme," poznamenala Borisová.
Zájezdy do zemí, kterých se hraniční kontroly týkají, totiž teprve během podzimu budou nabíhat. „Nyní budeme nabírat zájezdy, kterých se případná omezení tohoto směru mohou týkat, ale to všechno uvidíme," dodala Borisová.

Mezinárodní přepravu na Jihlavsku zajišťuje několik desítek firem. Jednou z nich je také společnost Wlach transport z Polné, která nejčastěji směřuje do Itálie, Německa, Rakouska a Francie.

Šéf dopravy společnosti Jan Deraha se k situaci vyjádřil. Zatím neví o tom, že by někteří z jeho řidičů měli kvůli hraničním kontrolám výraznější zpoždění či řešili komplikace. „Zatím nemám potvrzeny žádné komplikace. Jezdíme často do Rakouska, ale ani zde zpoždění hlášená nemáme," uvedl Deraha, který poznamenal, že situaci kolem hraničních kontrol sleduje.

Německo a Rakousko, to jsou dva státy, kde je hraniční dohled zpřísněný zřejmě nejvíce. Maďarsko dokonce buduje ploty, nově má přibýt bariéra na hranici s Chorvatskem a právě tuto cestu nyní uprchlíci často volí.