U bytu okolo šedesáti metrů čtverečních platba nově vzroste ze čtyř stovek na osm set korun.

„Už jsme chtěli k tomuto kroku sáhnout před dvěma lety, tehdy to ale zastupitelstvem neprošlo. Nyní ano. Město potřebuje na investice a údržbu doslova každou korunu. Hledáme, kde se dá. Navýšení daně z nemovitosti by nám mělo přinést do rozpočtu 4,2 milionu korun,“ prohlásil budějovický starosta Vlastimil Bařinka.

Daň z nemovitosti je pro obce jedinou daní, která jim stoprocentně zůstává. Oproti dřívějšku ji ze zákona mohou navýšit až pětkrát. Činí tak ale jen ty obce, které mají ve svém katastru významný, bohatý podnik, díky němuž získají velmi zajímavé peníze na rozvoj. Na Třebíčsku jsou to Dukovany či Rouchovany. Lidem pak vybrané peníze vracejí a motivují je k opravám domů.

„Na Vysočině devadesát procent obcí zůstává na koeficientu dva, jen deset procent na koeficientu jedna. Tedy nezvyšují,“ argumentoval na schůzi zastupitelů Bařinka. Další důležitou složkou obecních rozpočtů jsou sdílené daně.

Tedy takové, které si stát vybere a část přerozdělí obcím zpět. Nově by tento vztah měl být ke vsím a městům finančně vstřícnější až od roku 2013. „Pokud se dnes žádá o peníze, na ministerstvu financí nám odpoví – zvyšte si daň z nemovitosti,“ upozornil Bařinka.

Stejnou otázku řešili rovněž zastupitelé v Náměšti nad Oslavou na své středeční schůzi. Když v roce 2009 přemýšleli, jak ufinancovat stavbu zimního stadionu, navrhl Ivo Matoušek, tehdejší místostarosta, od roku 2012 navýšit daň z nemovitosti na dvojnásobek. Nynější zastupitelé se musejí rozhodnout, zda se k návrhu financování minulého zastupitelstva přihlásí.

„Do městského rozpočtu by to odhadem mohlo přinést 1,8 až 2 miliony korun. Zvýšení daně z nemovitosti by se samozřejmě týkalo rovněž integrovaných obcí Otradice, Zňátky a Jedov. Je to tak v zákoně,“ objasnila vedoucí finančního odboru náměšťské radnice Milada Burianová.

Aby mohlo zvýšení daně z nemovitosti vstoupit v platnost od 1. ledna 2012, museli by ho náměšťští zastupitelé stihnout do 15. července 2011 přijmout obecně závaznou vyhláškou. Tak hovoří zákon. Na poslední schůzi začali o záměru diskutovat a názory se výrazně lišily. Starosta města Vladimír Měrka tedy svolal mimořádnou schůzi zastupitelstva na 11. červenec. Tam volení zástupci řeknou ano či ne.

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti lidé zaplatí z domů, pozemků, chalup, garáží, stavebních parcel, lesů, rybníků, podnikatelé ze svých podnikatelských objektů včetně nádvoří a podobně.
Platit ji nebudou z orné půdy, luk, pastvin, zahrad a ovocných sadů.