V pivovaru známém z filmových Postřižin se dosud mohlo ročně produkovat do čtyř tisíc hektolitrů zlatavého moku, po spuštění nových technologií to bude až 10 tisíc hektolitrů. Poptávka stoupá, ale vybavení je zastaralé, řekl ČTK ředitel pivovaru Ladislav Urban.


Modernizace pivovaru bude stát zhruba 19 milionů korun. Přibližně polovinu nákladů slíbila zaplatit Evropská unie z operačního programu Podnikání a inovace. Projekt by měl být dokončen v dubnu 2011.


V pivovaru bude zachován tradiční způsob výroby piva s otevřenou spilkou a ležáckými tanky. Pivo je v Dalešicích podle ředitele vařeno výlučně z moravského sladu, žateckého chmele, vody a pivovarských kvasinek. Čerstvý nepasterizovaný nápoj se expeduje filtrovaný i nefiltrovaný. Kromě pivovarské restaurace se dalešické pivo čepuje například i v Brně.


Obnova technologií se týká varny i přípravy a skladování surovin. Zastaralý systém chlazení v pivovarských sklepích bude kompletně nahrazen a zvýší se ležácká kapacita. Zlepší se prostory spilky.


Dalešický pivovar proslavil režisér Jiří Menzel, který tam před 30 lety natočil slavný film Postřižiny. V době natáčení se už ale pivo v Dalešicích asi dva roky nevařilo. Pivovar chátral až do konce 90. let, kdy ho koupili nynější majitelé.


První várka piva byla v opraveném areálu uvařena v létě 2002. Pivovar, v němž se nachází také Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví a od letoška půjčovna elektrokol, už patří mezi vyhledávané turistické cíle.