Ukázali plán s nákresem čínského reaktoru HPR 1000 coby pátého bloku dukovanské elektrárny a především ujišťovali zástupce regionu a tuzemských firem, že s nimi počítají při výstavbě; pokud se CGN stane vyvolenou firmou pro rozšíření jaderných bloků v České republice.

„CGN má strategii lokální spolupráce,“ řekl prezident společnosti Zhang Shanming. Číňané už mají seznam firem, se kterými by rádi spolupracovali. Sejdou se s nimi k separátním jednáním.

„Na seznamu máme asi 180 položek, které pokrývají všechna odvětví českého průmyslu. České firmy by dodávaly vybavení nebo pomáhaly s výstavbou,“ poznamenal Li Min z mezinárodního oddělení CGN. „Účast českých dodavatelů se budeme snažit maximalizovat a minimalizovat účast čínských,“ dodal s tím, že Číňané si pohlídají především dodávku nukleárních částí bloku.

Pro Dukovany společnost CGN nabízí vlastní reaktor třetí generace HPR 1000. Vodou chlazený reaktor má životnost 60 let. Podstatné částí reaktoru by Číňané do Dukovan přivezli, promýšlejí už kudy. „Parogenerátor překračuje silniční limity. Budeme ho muset rozdělit na dvě části a přepravit na místo. Máme na to řešení. Potřebujeme ale, aby místní úřady investovaly, budete muset zdokonalit vaše silnice,“ podotkl Li Min.

Židovské město v Třebíči.
Třebíč má mít nové partnerské město z Ukrajiny

Čínská CGN je jednou z šesti zahraničních společností, které projevily zájem o dostavbu tuzemských jaderných bloků. Sdružení Energetické Třebíčsko, které prosazuje dostavbu v Dukovanech, zve všechny k prezentaci jejich záměrů a představ. Vedle CGN se už u nás představila ruská státní společnost Rosatom a korejská KHNP. V prosinci přijde na řadu japonsko-francouzské konsorcium Atmea.

Dodavatele pro dostavbu dukovanského jaderného bloku bude vybírat vládní výbor pro jadernou energetiku a schvalovat vláda. Aby mohl být pátý dukovanský blok spuštěn v září 2035, kdy doslouží nejstarší dukovanské bloky, musí vláda rozhodnout nejpozději do března příštího kroku. Zástupci regionu dlouhodobě viní vládu z liknavosti. „Zásadní rozhodnutí musí padnout co nejdříve. Region a český průmysl je na stavbu pátého bloku připraven. Kdo není připraven, je česká vláda,“ zopakoval předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

O společnosti China General Nuclear (CGN)

China General Nuclear je největším provozovatelem jaderných elektráren v Číně a zároveň pátým největším hráčem v oblasti jaderné energetiky v celosvětovém měřítku. CGN byla založena v roce 1994, jedná se o státem vlastněnou firmu. CGN se skládá z více než 40 dceřiných společností. Hlavní oblasti aktivit CGN jsou jaderná energetika, jaderné palivo, nové energetické zdroje a finanční služby.