A přestože Sdružení pěstitelů vánočních stromků už dříve uvedlo, že ceny mají být letos zhruba o desetinu vyšší než loni, žďárského okresu se toto zdražení nijak výrazně nedotklo. Cena se drží přibližně na totožné úrovni, jako tomu bylo v uplynulém roce. Jenom někteří prodejci nepatrně podražili.

„Stejně jako loni zájemci zaplatí asi korunu za centimetr. Borovici lesní, která měří kolem jednoho a půl až dvou metrů, nabízím za zhruba dvě stě korun. V případě borovice černé je cena vyšší asi tři sta korun,“ nechal se slyšet Miloš Kavalír, majitel plantáže stromků z Herálce na Žďársku. Borovice nabízí přímo tam, nebo je dodává i do Hlinska na Chrudimsku. S prodejem vánočních stromů již začali také v Obchodním domě Kinský ve žďárské Bezručově ulici. Jehličnany tam budou moci zájemci nakupovat až do 23. prosince.

V nabídce je jak smrk ztepilý, který ve standardní výšce, tedy zhruba jeden a půl metru, vyjde na 89 korun, tak i jeho stříbrný „bratr“. Za něj lidé budou muset z peněženky vyndat 320 korun. Borovice lesní stojí 99 korun, černá 319 korun a nejdražší je jako obvykle jedle kavkazská, která vyjde na 579 korun. Zakoupené dřeviny jsou zákazníkům zabaleny zdarma.

Stromky však jsou nabízeny i v jiných rozměrech než běžných, což se ovšem promítne také do ceny. Komu stačí jenom malý stromek, může si před Obchodním domem Kinský koupit třeba metrový smrček, a to za 69 korun.

„Tento stromeček dostanou zákazníci každou neděli až do Vánoc zdarma, pokud u nás nakoupí nad tisíc korun,“ podotkl Zbyněk Šeda, vedoucí Obchodního domu Kinský, s tím, že nabídka platí do vyprodání zásob. Zároveň také upozornil, že kromě stromů si lidé mohou na výzdobu svých domovů pořídit i větvičky jehličnanů. Jejich cena se pohybuje zhruba od pěti do devíti korun.

Už více než týden

Už více než týden lze koupit symbol Vánoc také ve žďárské Zahradě Vysočina, která má sídlo v Brodské ulici. Zhruba dvoumetrové smrky ztepilé tam nabízejí za 190 korun. Za zhruba dvoumetrový stříbrný smrček pak v Zahradě Vysočina chtějí o něco více - 350 korun. Borovice lesní ve shodné výšce tam vyjde na 290 korun, černá na 390 korun. Zabalení dřeviny je v ceně. Lidé, již si potrpí na jedličky, musí sáhnout do peněženky o něco hlouběji za asi dvoumetrový strom dají cirka 650 korun. „Oproti loňsku šly ceny nahoru, ale jenom nepatrně,“ informovala Hana Hápová, pracovnice Zahrady Vysočina. Smrk ztepilý i stříbrný, borovici černou a jedli bělokorou i kavkazskou z českých plantáží mohou lidé už od 1. prosince koupit také v Rozkvetlém domově Magdy Lebišové ve žďárské ulici Palachova. Stromečky, jejichž cena se pohybuje od 160 po 700 korun, tam zákazníkům i zdarma zabalí. Nabízejí také možnost zasazení jehličnanu do stojanu nebo jejich rozvoz po Žďáře.

„Mimo to prodáváme ještě chvojí a jmelí. Dále máme v nabídce vánoční dekorace, věnce, girlandy, svícny, vánoční hvězdy poinsettie a mnoho dalšího,“ nabízí možnosti, jak si lze během vánočních svátků zkrášlit své obydlí, Magda Lebišová z Rozkvetlého domova. V Rozkvetlém domově mají otevřeno i ve Stříbrnou a Zlatou neděli, tedy 11. i 18. prosince, a to od devíti hodin ráno až do poledne. O Štědrém dni si tam lidé mezi desátou a čtvrt na jedenáct mohou jen vyzvednout objednávky a zaplacené zboží.

Češi si každý rok v průměru zakoupí zhruba jeden milion „živých” vánočních stromků. Většina jehličnanů prodávaných na stáncích pochází z plantáží. Takto pěstované stromky mají podle pěstitelů oproti stromům z lesů vyšší kvalitu, tomu však na druhou stranu odpovídá i jejich vyšší cena.

V posledních letech roste obliba jedlí, které tak již jsou přes svou vyšší cenu spolu se smrky v současnosti nejprodávanějším druhem stromku v České republice.

JANA NEDĚLKOVÁ
ČTK