Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplynové stanice vytápí i budovy na Třebíčsku

Třebíčsko – Bioplynové stanice na Třebíčsku rostou jak houby po dešti. Ne všude jsou však zatím zcela využity. V Koutech už bioplynovou stanicí vytápí obecní budovy.

30.5.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

V Lesonicích spustili provoz bioplynové stanice teprve loni. Při jejím slavnostním zprovoznění zaznělo, že by se teplem z této stanice daly vytápět některé obecní budovy. Po roce se ale optimismus začal pomalu vytrácet. Překonat počáteční obtíže, které s využitím tepla z bioplynové stanice souvisí, není podle lesonického starosty Rostislava Čecha jednoduché.

„Zatím to nevidím realisticky, protože jak se ukazuje, dovést teplo až do objektů v obci by bylo velmi nákladné. A to i přesto, že by na to byla dotace. Kamenem úrazu je i to, že odběratelé musí mít samostatný zdroj energie, protože bioplynka není schopna garantovat trvalý přísun energie,“ popsal. Nevyloučil však, že by se situace nemohla změnit, pokud by se našly vhodné dotace a cena poskytované energie by byla výhodnější.

„Řekl bych, že hlavní problém je v předpisech a v ceně. Ze strany požadavků na ochranu ovzduší EIA, tak i dalších je, aby bioplynová stanice byla co nejdále od obce. Pokud hodláme teplo ze stanice využívat, teplovod není nic levného. A čím je bioplynka dál, tím se to zdá méně ekonomicky výhodné,“ objasnil problém předseda Lubomír Pisk ze Zemědělského družstva Kouty, kde bioplynovou stanici provozují již třetím rokem. Od konce loňského prosince tato stanice dokonce vytápí v obci hned několik budov – obecní úřad, víceúčelovou budovu, kulturní dům a tři bytovky.

Bioplynka jim šetří obecní kasu

„Zatím jsem zkontroloval výdaje za čtyři měsíce, což je málo. Chce to srovnávat až za delší období. Ale přesto si zatím myslím, že uspoříme kolem dvaceti procent za energie,“ přiblížil starosta Koutů Miloš Dočekal.

V současnosti probíhá výstavba bioplynové stanice v Hrotovicích. Staví ji tamní zemědělské družstvo. Jeho předseda Bohumír Hutař Deníku řekl: „Necháváme si zpracovat energetický audit a po první sezoně uvidíme. Pokud bude dostatek zbytkového tepla, mohla by se jím vytápět i místní základní škola.“

Teplo z bioplynky využijí pro vytápění vlastních prostor – kanceláří, dílen, převlékáren. Odpadní teplo využijí i k sušení zrna kukuřice a přes letní sezonu také pro sušárnu pícnin, kde suší vojtěšku.

Bioplyn budou možná využívat i v Okříškách. Bioplynovou stanici se tam chystá stavět místní zemědělské družstvo.

„Napadlo nás, že teplo odtud by se možná dalo v budoucnu využít pro ohřev vody na koupališti,“ dumal starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.
Zatím ale prý jde o vzdálené myšlenky. Městys bude muset čekat na další plánovací období, zda vytane příležitost vhodné dotace na výstavbu koupaliště. Náklady na jeho výstavbu by se pohybovaly kolem 10 – 15 milionů korun.

Bioplynové stanice se budou stavět i na dalších místech Třebíčska. Stavební povolení na výstavbu bioplynové stanice nyní řeší ZD Výčapy. Aktuálním tématem je bioplynová stanice i v Kožichovicích. „Už v druhé polovině roku bychom chtěli začít se stavbou,“ potvrdil Deníku předseda ZD Kožichovice Jaromír Krátký.

Omezili jim dotace

Ze situace na Třebíčsku vyplývá, že boom bioplynových stanic se nezastavil ani novými změnami, které prosadilo ministerstvo zemědělství.

Nově totiž dotace na bioplynovou stanici dostanou pouze ti, kteří ve stanici budou zpracovávat minimálně 30 procent produktů živočišné výroby z celkové hmotnosti vstupních materiálů. Ministerstvo tak hodlá zabránit tomu, aby stanice zpracovávaly pouze cíleně vypěstovanou biomasu.

Podle Energetického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku téměř 180 bioplynových stanic. Do roku 2020 jich podle odhadu úřadu přibude zhruba přes čtyři sta.

Autor: Eva Bártíková

30.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku, Hanzalův kopeček u Čáslavic.
27

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Okříšky, Brno – Nezačaly špatně, ale pak přišel laciný gól a výsledkem byl debakl. Fotbalistky Okříšek utkání na umělé trávě Líšně, kam zavítaly v šestém kole ženské divize C, vůbec nezvládly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení